Великий піст: користь і шкода для здоров'я

Позбавити себе того, що ви любите, досить складно, але піст – це щось більше, ніж самообмеження в їжі. Люди обмежують себе в свої фізіологічні потреби, звички, виховують волю. Самозречення – одна з причин, по якій піст використовується в багатьох світових релігіях. Але поговоримо про піст поза релігійного контексту – з точки зору правильного харчування і здоров'я. Корисно або шкідливо тимчасово переходити на рослинну їжу або зовсім відмовлятися від їжі?

Шкода поста

Якщо ви вирішили постити, дуже важливий етап переходу від звичайного раціону до пісного і назад. Якщо ви не дотримувалися принципів правильного харчування до переходу на строгий піст і плануєте повернутися назад до нездорової їжі після його закінчення, то ви отримаєте більше шкоди, ніж користі. Такого роду «ефект йо-йо» вкрай шкідливий для організму.

При різкій зміні раціону ви можете відчувати такі неприємні прояви, як головні болі, перепади настрою, дратівливість і постійне відчуття голоду.

Дослідження виявили, що ці симптоми обумовлені змінами в головному мозку, викликані високим вмістом жирів і цукру при неправильному харчуванні. Коли ви відмовляєтеся від звичних продуктів харчування раптово, ваше тіло переходить в режим кризи.

Користь посту

Але для тих, хто вже веде здоровий спосіб життя, пісне харчування може бути дуже корисним, так як сприяє очищенню організму від шлаків і токсинів, схуднення, поліпшення чутливості до інсуліну і багато іншого.

Також перехід на рослинну їжу і відмова від жирів тваринного походження є ефективним методом зниження рівня холестерину, а отже, зменшує ризик серцево-судинних захворювань і діабету.

Коли ви відмовляєтеся від жирної і рафінованої їжі, віддаючи перевагу овочам і цільнозерновим крупам, ваш організм переходить від спалювання перевареної їжі як палива до спалювання запасеної енергії (жирів).

Дуже важливим є момент підбору продуктів. Недостатньо просто відмовитися від м'яса і яєць, для того, щоб оздоровити організм. Одні з головних продуктів, які повинні бути викреслені з раціону, для того щоб піст дійсно приніс користь для здоров'я, – цукор, біла мука.

В цьому і полягає найбільша трудність у складанні пісного раціону. Відмовившись від м'яса, ви перестаєте відчувати насичення і відчуваєте настирливе почуття голоду, яке змушує вас вживати в їжу більше солодощів або мучного. Такого роду дієта (відсутність білка, правильних жирів, надлишок цукру і глютену) призведе до погіршення стану і збільшення у вазі.

Як правильно побудувати пісний раціон

Перш ніж переходити на пісне меню, подумайте, з чого буде складатися ваш раціон, складіть приблизний графік вживання продуктів, щоб організм отримував всі необхідні речовини. Таким чином, ви захистите себе від почуття голоду, а значить, і від зривів і переїдання.

Обов'язково приділіть увагу рослинних джерел білка.
Двічі в день вводите в меню бобові (нут, сочевицю, квасолю, кіноа, горох): вживаючи ці продукти, ви захистите свої м'язи від руйнування.

Також дуже важливі складні вуглеводи (крупи, цільнозерновий хліб і макарони з твердих сортів пшениці). Вони є найкращим джерелом енергії і дозволять вам почувати себе ситими на протязі довгого періоду часу.

Безумовно, завжди, коли ми говоримо про очищення організму, ми повинні розуміти, що в раціоні має бути багато клітковини, яка допомагає м'яко очистити кишечник від шлаків. Мінімум дві порції овочів в день допоможуть впоратися з цим завданням.

І останнє, не менш важливе що складає правильний пісний раціон, – поліненасичені жирні амінокислоти. Якщо ви зберігаєте у своєму меню рибу – завдання спрощується, адже саме жирна риба є джерелом такої важливої для організму, особливо жіночого, амінокислоти омега-3. Також жирні амінокислоти ви зможете отримати з олії холодного віджиму, так як при тепловій обробці корисні властивості масел губляться.
Віддавайте перевагу лляного або рапсовому масел, з високим вмістом омега-3, а не омега-6, який переважає в соняшниковій, оливковій та кукурудзяній олії.

При відмові від риби ваш організм буде мати потребу саме в першому.

Обов'язково пийте багато води.
Не забувайте, що правильно харчуватися необхідно цілий рік незалежно від того, чи є у вашому раціоні тваринний білок. Тільки тоді ви зможете отримувати максимум користі від їжі, яку вживаєте!