Якщо так піде і далі, то спалаху небезпечної інфекції не минути.
Питання про те, коли ж, нарешті, в Україні з'являться вакцини і можна буде зробити всі необхідні щеплення дітям, схоже, стає риторичним. Чіткої відповіді немає досі.
Нагадаємо, в минулому році державні закупівлі імунобіологічних препаратів були передані міжнародним організаціям – Дитячому фонду ООН (ЮНІСЕФ) та ПРООН. З'явилася надія, що процес закупівель тепер буде прозорим і своєчасним, а самі вакцини стануть дешевшими. Тільки от, коли ж вони з'являться в наших поліклініках?
В Міністерстві охорони здоров'я пояснюють, що в останні роки Україна не укладала довгострокових контрактів на виробництво і поставку вакцини, а сам процес виробництва вакцин досить довгий – приблизно 1,5-2 роки. Вакцини не роблять «про запас», про всяк випадок. Їх виробляють у суворій відповідності із замовленими обсягами. Тому тепер Україні доводиться чекати, коли замовлення будуть виконані. Крім того, необхідно час на перереєстрацію окремих препаратів за законодавством України, а це теж затягує процес.
У регіонах країни якщо і є якісь вакцини, то це жалюгідні залишки. Про те, скільки і яких вакцин залишилося в Житомирській області, Житомирський Кур'єр поцікавився у начальника відділу мобілізаційної роботи управління охорони здоров'я Житомирської облдержадміністрації Сергія Березовського.
— В Україні проводяться обов'язкові щеплення проти 10 інфекцій, — пояснює Сергій Володимирович. – В даний момент в нашій області є невеликі залишки трьох вакцин: проти гепатиту В, проти кору, паротиту та краснухи (КПК), а також проти поліомієліту. Залишків вакцини проти гепатиту В вистачить ще приблизно на 8 місяців. Вакцини КПК у нас практично не залишилося, однак врятувало те, що Міністерство охорони здоров'я перерозподілив залишки цієї вакцини між регіонами, і нам передали близько двох тисяч доз, чого повинно вистачити на кілька місяців. І, нарешті, є залишки оральної вакцини проти поліомієліту. Тієї самої, яка була передана Україні в якості гуманітарної допомоги для масової імунізації дітей. До речі, всі три туру імунізації в нашій області пройшли досить успішно, а в третьому турі вдалося вакцинувати 90,3% дітей – цей показник навіть більше, ніж середній по Україні (83,7%). До середини квітня по області буде проводитися планова вакцинація проти поліомієліту дітей 6 і 14 років. Хочу підкреслити, що зараз використовується трехвалентная вакцина, тобто вакцина одразу проти трьох існуючих типів вірусу поліомієліту, але надалі весь світ переходить на двухвалентную вакцину — проти двох типів вірусу (першого і третього), оскільки другий тип давно вже не циркулює.
Що стосується таких вкрай важливих для здоров'я і життя дітей вакцин, як АКДП (проти кашлюку, дифтерії і правця) і БЦЖ (проти туберкульозу), то їх немає зовсім. Причому, вже давно...