У деяких загальнодоступних групах міста Новограда-Волинського користувачі соціальної мережі Фейсбук піднімають доволі актуальне питання щодо розповсюдження розпиття спиртних напоїв у громадських місцях і суспільних наслідків цього ганебного явища.
Спочатку необхідно відділити усі громадські місця від усіх інших, адже передбачена законом відповідальність наступає тільки за розпиття спиртних напоїв у громадських місцях.
Отже, громадське місце - це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Відповідальність за вчинення вказаного адміністративного правопорушення передбачена ст. 178 КУпАП "Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді", санкції даної статті в основному фінансові у вигляді штрафів, і лише якщо особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню по вказаній статті можуть бути призначені громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Що відбувається на практиці?
Мова не повинна йти про громадян, які по тим чи іншим формальним причинам попадають під дію вказаної статті КУпАП, які перебуваючи в гостях чи за інших подібних причинин з'явилися "у п'яному вигляді", кожен з нас за тих чи інших підстав були в подібній ситуації, але від таких громадян якихось порушень чекати не потрібно. Студент у парку з пивом також жодної загрози не несе. Є особлива категорія громадян, кому всі завжди щось винні, кожен оточуючий винний у ситуації, що по життю щось пішло не так. Дані громадяни своє горе звикли заливати алкоголем у колі однодумців. Найулюбленішими місцями відпочинку їх стають двори будинків, де вони проживають та найближчі зупинки громадського транспорту. Їх життя замикається на трикутнику. Квартира (дім) - місце продажу самогону (в основному у тому ж будинку) - місце відпочинку (у дворі). А буття за принципом вкрав-продав-пропив.
Жодних фінансових санкцій дана категорія не боїться, у нас неефективна система їх стягнень. Що взяти з непрацюючого? Та й при призначені громадських робіт від такого "робітника" користі буде мало. Проблема "алкоголіка" у сім'ї лягає суто на плечі його родини, члени якої не можуть справитися з ситуацією.
Раніше діяла система лікувально-трудових профілакторіїв, які призначалися для тих, хто за рішенням суду прямував на примусове лікування від наркоманії та алкоголізму. Фактично ЛТП були місцем обмеження свободи, де основним методом лікування було примусова праця хворого. У той же час, перебування в ЛТП не вважалося тюремним терміном і дозволяло тимчасово ізолювати алкоголіків і п'яних порушників громадського порядку без відправки їх на зону. Діяльність вказаних закладів була припинена до 2009 року, оскільки не відповідала європейським вимогам. Ефективної системи обмеження від суспільства хворих на алкоголізм у нас не має. Біля кожної лавочки чи стовпа по поліцейському не поставиш, сусіди дебоширів у своїй більшості бояться мати справу з ними, остерігаючись розправи.
Ситуацію могло б виправити створення при Новоград-Волинській міській раді повноцінної муніципальної варти та системи відеонагляду, у місцях найбільшого скупчення людей та вчинення правопорушень. Яка б могла хоч превентивно, тимчасово ізолювати п'яниць та сприяти поліції у підтриманню правопорядку. Також не зайвим буде он-лайн сервіс оповіщення про подібні зібрання без ідентифікації особи заявника.