Чому українці розлучаються і не поспішають заводити дітей: Позиція чиновників та думка психолога

Про це розповів український міністр молоді та спорту, але психологи "заспокоїли": це загальна, а не суто українська проблема.

Практично кожен десятий молодий українець у віці 25-34 роки вже має негативний досвід сімейного життя і знаходиться в розлученні. Таку заяву зробив міністр молоді та спорту України Ігор Жданов, зазначивши, що країні потрібна якісно нова сімейна політика, спрямована на "зміцнення інституту сім'ї та подолання демографічної кризи".

Психологи до ідеї "нової політики" поставилися скептично, закликаючи не винаходити велосипед.

- Опитування раз по раз показують: основною причиною того, що українці зупиняються на народженні однієї дитини, а то і зовсім не вирішуються мати дітей, є важке матеріальне становище, - говорить сімейний психолог Оксана Навроцька. - Тому не потрібно придумувати "нову сімейну політику" і якось по-особливому "долати демографічну кризу". Для початку достатньо дати українцям можливість нормально заробляти і забезпечувати свої сім'ї.

Що стосується "хиткого положення" молодят, то психолог Марина Деркач додає: нещодавно створені сім'ї знаходяться в зоні ризику розлучень у всьому світі, так що Україна тут не унікальна. Справа в тому, що в перші роки шлюбу молоді люди притираються один до одного, входять в ролі чоловіка і дружини, розподіляють обов'язки в сім'ї і намагаються вести спільне господарство. Справляються не всі, так що на перші 5 років шлюбу в середньому припадає близько половини всіх розлучень.

- Якщо вірити статистиці, більшість розлучень припадає на дуже молоді подружні пари, яким від 18 до 24 років, - каже психолог. - У цьому віці молоді сім'ї часто не можуть впоратися з проблемами, так що в половині випадків справа закінчується розлученням. До речі, деякі дослідження показують, що вступ в шлюб після 25 років зменшує ймовірність розлучення на чверть. Так що, мабуть, краще трохи почекати, подорослішати і добре обдумати цей серйозний крок, ніж поспішно вступити в шлюб, а через пару років витрачати час, сили і нерви на його розірвання.