Михайлів день: що можна і чого не можна робити в свято

Православна церква в понеділок, 21 листопада, відзначає Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних, який в народі називають просто - Михайлів день.

Деякі називають цей день Михайлівським брудом або Михайлівська відлига.

Історія свята

Дата святкування вибрана не випадково. Сам листопад є дев'ятим місяцем, якщо вести відлік від березня, коли в давнину починався новий рік.

З християнського богослов'я, існує дев'ять ангельських чинів. А восьмий день місяця - вказування на майбутній Собор всіх сил небесних, який відбудеться в день Страшного Суду. Церковні служителі називали Страшний Суд "днем восьмим". Передання Церкви говорить про те, що Архангел Михайло був учасником багатьох старозавітних подій.

Архангел Михайло, згідно з церковними канонами, є головним воїном у битві добра і зла - він переміг сатану. Якщо гримить грім, в народі кажуть, що це Архангел Михаїл веде війну з чортами, - де б вони не сховалися, його стріла їх скрізь знайде.

Його також називають захисником душ померлих, що переносить їх з світу живих на небо, оскільки саме він переніс на небо душі Авраама і Богородиці. Озброєний мечем, він охороняє ворота раю. Саме святий Михаїл на Страшному суді закличе трубним гласом мертвих з могил, буде зважувати душі грішників, оцінювати їх добрі і злі вчинки і молитися Господу про їх прощення.

Традиції, обряди, прикмети

На Михайлів день 21 листопада на Русі влаштовували великі гуляння, які іноді тривали до семи днів.

В цей день задобрювали домовика. Вважається, що якщо його не догодити, то він покине двір, а його місце займе хвацько. Для цього необхідно прочитати змову, принести вечерю в хлів і провести дегтярну смугу у дворі - кордон для дворового.

Якщо вранці з'явився іній, то зима буде сніжною.

Якщо вранці стелиться туман - чекай відлиги.

Якщо світанок настає раніше - бути холоднечі.

Якщо день видався ясним, то скоро прийдуть міцні тріскучі морози.

Якщо на деревах залишилося мало шишок, а на дубі багато жолудів, то зима буде м'якою теплою.

Якщо в Михайлів день йде мокрий сніг, то весна буде дощовою.

Якщо почути дзвони в цей день, то прийде біда в будинок.

Про що моляться

Православне свято Архангела Михаїла вважається особливим днем - в цей день всі віруючі моляться про зміцнення сил, про допомогу у фізичному зцілення, позбавлення від скорбот і бід. Люди просять про порятунок і збереження держави.

У народі шанують Архангела Михайла захисника всіх православних християн від видимих і невидимих ворогів і злих духів, як помічника в печалі і зберігача сплячої людини.

Молитва

О, Великий Господній Архангел Михайло, Архістратиг Небесних Сил і Горніх Воїнств, захисти мій Дух, Душу і Тіло в день сьогоднішній від сили, спрямованої ззовні і противиться виконання Божої Волі в моїй Присутності, від сили супротивній в мені самому (самій), Палаючим Мечем Тисячі Сонць з Любові до моєї Безсмертної Сутності вдарь все, що не від світу, і уклади в місця підготовлені. Амінь.

Що можна робити

Кажуть, якщо напередодні дня архистратига Михаїла постити, ім'я твоє буде написано на Господньому.

Найголовніше в цей день - не відмовляти в допомозі нужденним. Подумай в цей день про те, кому б пригодилася твоя допомога, хто потребує підтримки та добрих слів. Обов'язково зв'яжіться з цією людиною і постарайся по можливості допомогти йому. Природно, робити це потрібно не тільки в цей день, але в будь-який інший.

Сходити в церкву, поставити свічку і відслужити молебінь.

Що не можна робити

У селах 21 листопада не прийнято рубати сокирою, різати ножем або ткати, щоб Михайло не образився.

У народі Архистратига Михаїла вважають захисником тих, хто потребує допомоги. Він же виконує роль суворого судді, який проводить душі на небо, де зважує всі хороші і погані вчинки людини.

Вважається, що 21 листопада кожному воздасться по заслугах. І люди, які згрішили, можуть отримати в цей день покарання. Ось чому в цей день православні намагаються слідувати церковними правилами. Наприклад, ні в якому разі не можна 21 листопада братися за важку роботу. Правда, є й винятки. Наприклад, якщо людина працює не по своїй волі або важка робота потрібна, щоб здійснити добру справу.

На Михайлів день не можна переслідувати корисливу мету, робити щось заради власної вигоди. Наші предки вірили, що Архістратиг Михайло покарає за таке.

Новини компаній
11:00, Сьогодні