У природи нема поганої погоди. Банально, але факт. Не варто сумувати через холоди та снігопади, адже тепер саме час зайнятися зимовими видами спорту. Наприклад, гірськолижним спортом або сноубордингом.
Незважаючи на те, що Україні довелося відмовитися від амбітних планів провести Зимові Олімпійські Ігри 2022, гірськолижні курорти у країні поступово розвиваються.
Всього в Україні налічується 51 гірськолижний курорт. І, мабуть, їх можна назвати гідною альтернативою аналогічним курортам далекого зарубіжжя. Оснащення їх стає все краще і краще, ціни залишаються на доступному рівні. Дорога до них ближче, дешевша, і у туриста немає додаткових клопотів з візами.
Найбільшим в Україні є гірськолижний курорт Буковель. Розвитком інфраструктури він не поступається своїм європейським побратимам: загальна протяжність трас 60 кілометрів, 16 підйомників, снігові гармати, що гарантують сніг на трасах протягом усього сезону. Лижні школи, прокат спорядження, рятувальні служби, медпункти, готелі, кафе, ресторани, магазини і безліч розваг для відпочиваючих будь-якого віку.
У список кращих українських гірськолижних курортів входять також: Славське, Драгобрат, Пилипець, Мигово, Красія, Подобовець, Яблуниця, спортивна база «Тисовець». І якщо інфраструктурою ці місця не можуть змагатися з Буковелем, то своїми цінами вони порадують більш скромних туристів, наприклад, студентів. Всі перераховані вище курорти знаходяться в мальовничих куточках Карпатських гір: в Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Львівській областях.
Однак долучитися до зимових видів спорту можна не тільки там. В останні роки в Україні з'явилися гірськолижні центри і в інших регіонах: в Київській, Черкаській, Харківській, Полтавській, Одеській областях. Траси там невеликі, але починати можна і ближче до дому.
Отже, з чого почати? Звичайно, з екіпіровки. Адже вам повинно бути тепло, комфортно, сухо.
Одяг
Лижний костюм повинен бути легким і водонепроникним. Теплим, легким і зручним його робить синтетичний утеплювач, а водонепроникним - мембрана (спеціальна полімерна плівка, яка має дихаючі властивості). Ці «дихаючі властивості» вимірюються в діапазоні від 1000 до 40 000 мкм - чим вищий цей показник, тим більше вологи може витримати мембрана. Від цього показника в основному і залежить ціна на костюм.
Під лижний костюм прийнято надягати термобілизну. Термобілизна може бути синтетична або вовняна. Для активних занять рекомендується надягати синтетичну, так як воно легше і швидше виводить вологу. Ще один нюанс: термобілизна має досить щільно прилягати до тіла. Якщо погода вимагає утеплитися, то поверх термобілизни вдягається ще один шар одягу. Це може бути светр або спортивна кофта, але обов'язково з синтетичного матеріалу, найкраще з флісу. Синтетика не вбирає вологу і «дихаюча» мембрана дозволить їй вийти назовні.
Взуття
Для катання на лижах вам будуть потрібні спеціальні лижні черевики, для сноуборду, відповідно, - сноубордичні. Звичайно, їх можна взяти в прокаті, однак фахівці рекомендують придбати свої власні черевики, адже саме вони безпосередньо будуть контактувати з ногами. Існують певні вимоги до черевиків: пальці в них повинні ворушитися, п'ята - сидіти жорстко, черевик ніде не повинен завдавати болю.
Також потрібні будуть аксесуари: рукавички (непромокальні), шапка (тонка, щоб влізла під шолом, і з синтетичного матеріалу), гірськолижні окуляри і шолом.
Залежно від погоди може стати в нагоді захисна лижна маска - вона закриє ваше обличчя від вітру і падаючого снігу, і сонцезахисний крем - він вбереже вашу шкіру від опіку в сонячну погоду.
Не варто лякатися довгого списку необхідних речей, адже все вищеперелічене, включаючи лижний костюм, можна взяти напрокат. Особливо, якщо ви сумніваєтеся, чи станете ви постійним "клієнтом" снігових трас.
Наважимося стверджувати, що не закохатися в цей вид дозвілля неможливо. Задоволення від спуску по сніжних схилах варто матеріальних вкладень, довгих переїздів і навіть синців від падінь. Тому що падати доведеться. І падати потрібно буде вміти правильно. Так ми підійшли до наступного важливого пункту - хороший тренер.
Тренер
На просторах інтернету можна знайти безліч навчальних відео та текстів, що пояснюють, як кататися на лижах і сноуборді, але все це лише теоретична підготовка. Ніщо не замінить професійного тренера при навчанні зимових видів спорту - все ж вони досить екстремальні. Потрібно відзначити, що для занять гірськолижним спортом або сноубордингом необхідно мати певну фізичну підготовку, швидко адаптуватися до перепадів висот і добре володіти власним тілом. При виконанні цих умов успіхи в заняттях будуть залежати від бажання починаючого лижника або сноубордиста і від професійності тренера.
Перші тренування краще проводити на рівнині або на дитячих схилах. Це допоможе відчути лижі, сноуборд, навчитися правильно тримати стійку.
Що стосується навчання гірськолижному спорту, підготовка новачків може проводитися по техніці австрійської школи або французької. Відмінності полягають у тому, як новачків вчать рухатися на лижах. У першому випадку це рух «плугом» з упором, у другому - на паралельно стоячих лижах. В Україні найчастіше використовується перша техніка, проте все залежить від конкретних умов.
У будь-якому випадку на першому етапі навчання вас навчать правильно стояти на лижах, контролювати швидкість, правильно падати і правильно вставати після падіння.
Резюме
- Гірськими лижами і сноубордом можуть займатися всі, хто має бажання і відповідне здоров'я;
- У перший раз спорядження можна не купувати, але в подальшому воно знадобиться обов'язково;
- Не можна економити на радах професійних інструкторів - від цього залежить не тільки правильне катання, але і здоров'я починаючого лижника або сноубордиста;
- Правильна стійка - запорука успішного катання;
- Падіння навчить правильно поводитися в екстреній ситуації. Соромитися падати не можна.
Якщо все ж зі спортом не склалося, не відмовляйтеся від задоволення зимових катань. Адже є ще санки і сноутюбінг. Ці розваги розвеселять вас і дозволять повною мірою насолодитися зимовою погодою.
На жаль у нашому місті відсутня інфраструктура, яка б задовольняла мешканців у їх бажанні займатися зимовими видами спорту. Зазвичай у зимовий період звягельчами приїздять до імпровізованого катка, на ставку, поблизу залізничного переїзду, де можуть покататися на ковзанах. Також тут проводяться хокейні баталії між любителями поганяти шайбу. Як це було минулого року пропонуємо переглянути на відео. Бажаємо вам приємного катання і гарного настрою!