За словами правознавців, найчастіше в цьому році українці сперечалися з податковими органами щодо нарахування податку на доходи фізосіб, транспортного, земельного податків, податку на нерухомість. Також нерідкі оскарження незаконних дій податківців, правомірність стягування ПДФО і військового збору з пенсій, оподаткування нерезидентів.
Прибутковий податок і військовий збір
Серед частих суперечок керуючий партнер ЮФ "Неоклеус і Довбенко" Андрій Довбенко виділяє питання сплати податку з доходів фізосіб або так званого прибуткового податку. Платники найчастіше оскаржують донарахування, а податківці намагаються стягнути заборгованість. Нагадаємо, з 2016 року в Україні діє єдина ставка податку в розмірі 18% замість колишніх 15% і 20%. Така ж картина спостерігається і з 1,5% -м військовим збором. Що не дивно: його база фактично збігається з ПДФО.
Адвокат, юрист Eterna Law Олександр Кравець пояснює, що причини донарахувань можуть бути найрізноманітніші: від технічних помилок при заповненні звітності до подачі завідомо недостовірних даних.
Наприклад, в липні Окружний адміністративний суд м.Києва у справі 826/27409/15 виніс рішення, згідно з яким громадянин не може відповідати за подачу недостовірних і помилкових даних його податковим агентом. Отже, не зобов'язаний доплачувати ПДФО.
У жовтні цю ж позицію підтримав і Київський апеляційний адміністративний суд
"Дане рішення відображає загальну тенденцію у вирішенні спорів за частиною достовірності та повноти нарахувань через помилки податкових агентів (наприклад, роботодавця - Авт.)", - Сказав UBR.ua Олександр Кравець.
Податковий консультант ЮФ ILF Олена Калініна зазначає, що суперечки з податківцями часто стосуються банківської сфери. Що цілком зрозуміло: тут найлегше відстежити платежі, доходи і т.п. Наприклад, з середини 2015 року пішла хвиля масового списання банками заборгованості фізосіб у валюті за споживчими кредитами.
"При цьому банки приховували, що списанню підлягала тільки різниця від конвертації суми боргу по кредиту в гривні. Таке списання податківці визнавали як додаткове благо фізособи і вимагали від громадянина сплати податків (ПДФО та ін.) з отриманого від банку блага", - зазначила Калініна .
За словами юриста, судитися з податківцями в подібних випадках досить дорого (треба найняти юриста, сплатити судовий збір тощо).
До того ж, як зазначає керуючий партнер АО "СК Груп" Ольга Соловйова, суди як і раніше працюють під гаслом "все в бюджет і ні копійки назад". Неважливо, чи йде мова про повернення помилково сплаченого ПДФО або спробі через суд домогтися належних за законом пільгових виплат.
Тому юристи радять звертатися в ГФС за отриманням індивідуальної податкової консультації.
"Податкова консультація може бути відмінною страховкою для пересічного українця. Тим більше, що існує пряма норма в Податковому кодексі, яка пояснює що таке списання боргу по кредиту не вважається додатковим благом", - запевнила UBR.ua Олена Калініна.
Але такий варіант спрацює тільки за умови, що податкова консультація буде отримана до моменту нарахування фізособі податків. Після - можливий тільки варіант оскарження нарахувань до вищестоящого органу податкової служби. Цього року деякі банки почали масово проводити ідентифікацію своїх клієнтів у зв'язку з боротьбою з переведенням у готівку грошей через фізосіб. Першими в поле зору фінустанови потрапляють громадяни, які підозріло часто отримують переклади на свою карту.
Крім того, останні 2-3 роки податківці раз у раз намагаються виявляти фізосіб, які займаються підприємництвом без реєстрації.
"У першу чергу, мова йде про громадян, які по суті заробляють на перепродажі товарів в інтернеті, але не платять податки", - пояснила Калініна.
Банк як суб'єкт фінансового моніторингу, може вимагати від свого клієнта інформацію про транзакції, які проходять по його рахунках. Якщо банк виявить ознаки незаконного переведення в готівку грошей через фізичних осіб або ведення фізичною особою підприємницької діяльності без реєстрації і сплати податків, такі відомості він передає в податкову.
Після перевірки податківці можуть нарахувати прибутковий податок і військовий збір. У зону ризику, звичайно, ризикують потрапити і звичайні громадяни, які систематично отримують перекази від родичів або знайомих.
"Такий формат відпрацювання мікротіньового бізнесу тільки розвивається, тому фізичним особам, які мають відношення до такого виду діяльності, варто бути розважливими у своїх діях і можливо розглянути питання про легальне ведення бізнесу", - радять юристи ILF.
Квартирне питання
В останні роки держава намагається поправити бюджет за рахунок податків на майно громадян - нерухомість і транспорт. Нагадаємо, ставка податку за кожен зайвий метр квартир площею більше 60 кв. м. і будинків більше 120 кв. м (понад 180 кв. м. загальної площі для тих, у кого є квартира і будинок) не може перевищувати 3% від мінімальної зарплати на 1 січня звітного року. Зараз це 41,34 грн / кв.м., але вже з січня поріг знову збільшиться разом з мінімальною зарплатою.
Чи нараховується податок на основі даних Держреєстру прав на нерухоме майно, який заробив з 1 січня 2013 року. Тому деякі дані по об'єкту нерухомості або застаріли з 2013 року, або взагалі відсутні.
"Тому громадяни іноді отримують повідомлення про сплату податку за нерухомість, яка вже давно змінила власника (наприклад, коли відчуження було до 2013) і такі випадки вже є", - розповіла Олена Калініна.
За словами юриста, нещодавно за однією адресою виявилося зареєстровано два об'єкти нерухомості, але не показаний один із власників. Податок нарахували того, хто є в реєстрі, але виходячи з площі двох об'єктів.
"У такій ситуації потрібно діяти : у громадянина є право провести звірку з податковою по об'єктах нерухомості, але бажано це робити заздалегідь, тобто до 1 липня звітного року", - пояснили в ILF.
Інакше фіскальна служба за несплату в термін податку нарахує штраф, пеню і неодмінно звернутися до суду за стягненням.
"З оскарженням рішення органу податкової служби теж існує ряд питань, і по сьогоднішній день вони не вирішені однозначно. Це, наприклад, стосується оплати судового збору, ставки якого різні для оплати майнового і немайнового спорів. Так як податок введений не дуже давно, то і судової практики поки небагато ", - розповіла UBR.ua юрист ЮФ" Астерс "Вольга Шейко.
За її словами, багато, щоб не платити податок на нерухомість, стали виділяти частки в квартирах і будинках, які їм належать не один десяток років. Тоді площа на одного власника-платника податку "вписується" в безподаткові нормативи.
Багато власників авто, для яких з початку 2015 року було введено транспортний податок (тоді ще для машин з об'ємом двигуна більше 3 л і не старше 5 років), почали судитися, щоб не платити. На кону стояло 25 тис. грн на рік.
Перші судові рішення були прийняті на користь громадян. На думку суддів, введення цього податку порушує принцип стабільності податкового законодавства, який покликаний встановити постійні умови оподаткування в країні на певний час.
Крім цього, суди вважали, що обов'язок сплачувати виникала у власників авто тільки після прийняття місцевими радами рішення з цього податку. Тобто, транспортний податок не може бути визнаний обов'язковим до сплати принаймні в 2015 році, так як місцеві ради не приймали і не могли прийняти фізично до 15 липня 2014 рішення про встановлення таких податків і зборів.
"Але вже у вересні-жовтні 2016 року Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) фактично перекреслив раніше сформовану судову практику з транспортного податку і не на користь платника, вирішивши, що транспортний податок, як обов'язковий місцевий податок, підлягає сплаті, виходячи з норм ПК, починаючи з періоду його введення Кодексом. Податок повинен сплачуватися незалежно від прийнятого місцевою радою рішення з цього податку ", - пояснила Олена Калініна.
Юрист юридично-консалтингової компанії "Де-Юре" Олександр Гун вважає, що не менш цікавої і суперечливою практикою буде рясніти 2017 рік.
"Може бути цікавою судова практика за результатами декларування майна чиновниками. А саме в частині сплати податків при отриманні задекларованого майна", - зауважив UBR.ua Гун.
За його словами, з огляду на, що Україна приєднається до плану BEPS з 1 січня 2017 року, податківці можуть активізувати зусилля в цьому напрямку і суперечки про законність використання громадянами офшорів розгоряться з новою силою.