Сьогодні відзначають день великомучениці Катерини — покровительки незаміжніх дівчат і шлюбу

7 грудня відзначається День Святої Катерини, коли церква вшановує пам'ять олександрійської великомучениці. Католики вважають її покровителькою наук і освіти, а православні вірять, що Катерина допомагає знайти другу половинку.

Історія свята

Катерина була дочкою Олександрійського правителя, не по роках мала мудрість, мала чудову освіту і привертала завидних женихів своєю сліпучою красою. Однак, дівчина не поспішала виходити заміж. Не піддаючись на вмовляння батьків, вона заявила, що її чоловіком стане лише той, хто буде освіченішим, красивішим і багатшим. Одного разу Катерина розповіла про свої мрії про майбутнього чоловіка старця, на що той вручив їй ікону з зображенням Божої матері і немовляти Христа. Вночі дівчині приснився сон, в якому зображення з ікони ожили. Божа матір посміхалася Катерині, а от Ісус відвернув своє лице. Невдовзі вона прийняла таїнство хрещення і сон знову повторився, тільки тепер Син Божий ласкаво глянув на дівчину і вручив їй обручку. З тих пір Катерина стала проповідувати християнську віру, за що і була страчена у віці 17 років імператором Максимиллианом.

За християнською традицією Святу Катерину називають "нареченою Христовою", а в народі її завжди вважали покровителькою молодих дівчат, женихів і наречених.

В День Катерини здавана просили великомученицю про вірного та люблячого супутника життя, молоді мами і вагітні молилися про здоров'я дитини.

Незаміжні дівчата на Катеринині іменини збиралися на пісні вечорниці і ворожили на судженого. Ворожити в День ангела Катерини починали з самого ранку. Найвідоміше і красиве ворожіння - з вишневою гілочкою. Воно підходить і незаміжнім дівчатам, і хлопцям. В День Катерини зривали вишневу гілку і чекали цвітіння. Якщо квітки на ній з'являться до Різдва, значить у новому році відбудеться весілля, якщо гілочка розпуститься після свята, то нареченого дівчина зустріне, але весілля в новому році не буде. Якщо квітки не розпустяться і до 14 січня, дня Василя, то судженого доведеться чекати ще дуже довго. Коли на гілочці з'являються не тільки бутони, але і нирки, то дівчина не тільки незабаром вийде заміж, але і народить дитину.

Неодружені хлопці в День Святої Катерини також ворожили по гілці вишні. Буйний колір і листочки означали, що майбутня дружина - розумниця і красуня. Якщо квітів на гілочці було не багато, значить дружина буде простою і скромною. А якщо гілочка взагалі не зацвіте, то з дружиною хлопцеві не пощастить - обраниця виявиться ледачою і сварливою. Молоді люди також вірили, що якщо дотримуватися посту до Дня ангела Катерини, свято пошле хорошу дружину.

Ворожіння на Катерини 7 грудня проводили на вечорницях. Подруги збиралися разом і варили кашу з пшениці. Потім кожна з дівчат брала глиняний горщик каші, виходила за паркан, загадувала бажання і гукала: "доле, доле, йди до мене вечеряти!". Якщо в цей момент півень закукурікає, значить бажання здійсниться. Вмиваючись вранці в День Катерини, також можна поворожити на судженого. У давні часи дівчата заглядали в колодязь, а зараз, щоб поворожити потрібно набрати води в таз або відро, зачерпнути її долонею і вмитися. Якщо хвилі на воді швидко заспокоюються, значить скоро відбудеться зустріч з нареченим. Лягаючи спати у День святої Катерини, щоб побачити обличчя майбутнього чоловіка дівчина повинна покласти під подушку скоринку хліба зі словами: "Суджений-ряджений, приходь, нагодую тебе". Для ворожіння на бажання і судженого в Катеринин день, використовували також засушені листочки яблуні, на які наносили імена хлопців або інші позначки. Їх клали під подушку перед сном. Ранок молодший брат дівчини повинен був по черзі дістати кілька листочків, за ним і визначали свою подальшу долю.