У переддень Різдва у православних віруючих припадає на 6 січня. Це час називається Святвечір. Тут замішані обряди і традиції предків.
Різдвяний святвечір 2017, як і інші святвечори перед православним Різдвом, традиційно відзначають увечері 6 січня. Особливістю свята є ритуальна традиційна солодка каша, яку обов'язково подають на стіл. Каша називається кутя. Вона робиться з пшениці або рису з додаванням меду, маку, сухофруктів і горіхів.
З куті починалися всі трапези наших предків в період між Різдвом і Хрещенням. Також кутю їдять на поминках і на хрестинах, тільки склад каші від випадку до випадку трохи варіюється.
Вечірня трапеза напередодні Різдва - це Святвечір. Вечір цей має багато традицій і обрядів, які дотримуються вже багато століть. Різдвяний святвечір - час самого суворого посту перед Різдвом. Дорослим не можна їсти нічого, тільки пити воду, до появи на небі першої зірки. Перша зірка - це символ тієї яскравої зірки, яка колись давно сповістила землі про те, що народився Спаситель, Син Божий. Традиційно в трапезі повинні брати участь всі члени сім'ї. Стіл застилається білою скатертиною з натурального матеріалу, під скатертину кладуть трохи сіна - як символ колиски, де народився Ісус. На стіл ставляться пісні святкові страви, у святвечір ще не дозволяється їсти м'ясо, молочні продукти і яйця. Але страви на різдвяний святвечір повинні бути смачними, поживними і різноманітними.
У вечірні години у Святвечір проводиться урочиста служба. Якщо потрапити до церкви не вийшло, то до появи зірки треба обов'язково опинитися вдома. Щоб всі члени сім'ї зібралися за одним столом, надівши свої найкращі, а найкраще нові наряди.
До столу обов'язково повинно сідати чітка кількість осіб, а на столі повинно бути представлено 12 страв. Якщо у родині непарна кількість членів, то на святковий стіл просто треба поставити зайву тарілку і прилади. Різдвяний стіл у Святвечір треба прикрасити ялиновими гілочками, стрічками і свічками.
У центр столу традиційно ставили композицію з живих ялинових гілок зі свічкою всередині. У кутку кімнати обов'язково повинна стояти прикрашена ялинка. Звичаї на Різдвяний Святвечір говорять про те, що під ялинкою вже повинні бути складені подарунки. Вони символізують подарунки, які волхви подарували Христу, коли дізналися про його народження і вирушили виказати дати поваги до Спасителя.
Святкова трапеза починалася з читання молитви. Далі треба по колу передати невеликий шматочок хліба, який господиня спекла сама. Спочатку вона відламує собі шматочок і передає хліб чоловікові, а чоловік передає ритуальний хліб далі по колу. Ця традиція була створена, щоб рідня побажала один одному щасливого Різдва, а також обряд є моментом загального примирення напередодні великого свята. Трапеза починається з куті. Дуже важливо для наших предків було правильно подавати їжу. Спочатку подавалися закуски і салати, потім червоний овочевий борщ або інший суп. До борщу готували пиріжки з грибами. Під кінець трапези на стіл ставили солодкі страви: це медові пряники і рулети з маком, кисіль, компот із сухофруктів, горіхи. Дуже важливо, щоб кожен спробував хоча б трохи від кожного блюда, яке господиня поставила на стіл. Святвечір має бути безалкогольним, всі страви смажитися на рослинній олії, ніякого м'яса, молока або сметани.
У Різдвяний Святвечір 2017, ми дуже сподіваємося, що за столом ви, як і предки багато століть поспіль, будете розмовляти тільки про добрі справи і добрих людей. Якщо хтось зайде в гості, людину треба обов'язково запросить до святкового столу.
Роздача подарунків традиційно була найважливішою і довгоочікуваної частиною Святвечора. Дуже важливо, щоб подарунок був сюрпризом для людини. Адже роздача подарунків - це, свого роду, різдвяне таїнство, яке повинно підняти настрій людині і викликати теплі добрі почуття.
Після вечері і роздачі подарунків віруючі відправляються на вечірню церковну службу. Вона триває три години, після неї служить літургію. Потім настає свята Різдва. Тепер, вітаючи людей, треба обов'язково вітати їх з Різдвом, зі святом!
Редакція сайту Новограда-Волинського 04141.com.ua знайшла найцікавіші і яскраві традиції, які допоможуть зробити різдвяний Святвечір 2017 незабутнім і цікавим. Правила і обряди придумувалися не за одне десятиліття, тому, можна хоча б трохи припустити, що в них є місце для істини і правди. Нам залишається привітати вас з Різдвом і побажати добра, чистоти і світла в душі. Нехай оточуючі люди дарують взаємну любов, а Бог береже від бід і негод.