Православні та греко-католики святкують Медовий Спас

Сьогодні, 14 серпня, — Свято Маковія, або народна назва якого Медовий Спас! Тож вітаємо вас, друзі!
Про те, із чого має складатися композиція та як варто провести цей день, що можна, а що не можна робити далі у статті.
Зазначимо, що Медовий Спас (Маковей) – це одне із найважливіших християнських свят. Кожного року Медовий Спас відзначають 14 серпня . Коли свято Маковія приходить, люди традиційно йдуть в церкву, де освячують букети, мед, фрукти і т. д, так як після цього вони стають цілющими.

Спас — народна назва першої половини серпня за старим стилем, коли відзначаються три Спаси — Медовий, Яблучний і Горіховий. Саме з Першого Медового Спаса починається Успенський піст. На Медовий Спас (Маковей) існує багато традицій і заборон, про які ми розповімо далі.
Ті, хто цікавляться даною тематикою, знають, що Медовий Спас назвали не просто так. Раніше саме у цей день наші пращури починали збирати мед з пасік, соти у вулику до цього часу зазвичай вже наповнені. Потім всі збиралися біля водойм, їли мед, співали пісні і в цілому проводили разом час. Також обов'язково пекли вироби з маком. Варто також згадати, чому Медовий Спас у народі називають Маковеєм. Історія пов'язана з братами Маковеями, які прийняли мученицьку смерть за віру.

14 серпня — церковне свято Маковія, а це означає, що є певні заборони, яких в цей день потрібно строго дотримуватися. Ми зібрали головні заборони на Маковія.

— На Медовий Спас закінчується літо, тому 14 серпня не можна купатися, як і на Ільїн день, так як можна потонути або захворіти. З логічних міркувань, ночі вже ставали прохолодними, тому вода починала «цвісти», що могло викликати різні хвороби.
— У цей день починається суворий Успенський піст, тому потрібно дотримуватися правил харчування.
— На Маковія не можна голосно говорити, гучно святкувати, так як бджоли погано реагують (а в цей же день збирали мед).
— На Маковія не можна сваритися, лаятися або бажати комусь зла, інакше негатив повернеться бумерангом.
— В цей день не можна працювати і прибирати в будинку: такі справи краще завершити напередодні.

Як зібрати букет «Маковійчик»

На Медовий спас прийнято ходити в церкву з «маковійчиком» – букетом, який ви збираєте своїми руками. Кожна квітка в ньому має особливе значення, тому люди вірять, що букет на Маковія принесе їх родині здоров'я, благополуччя і подбає про процвітання господарства.

Компонувати букет на Маковія своїми руками – це важлива традиція наших предків, які вірили, що без нього не буде квітнути господарство. Тому в букети, які називають «маковійчики», збирали як можна більше квітів, які ростуть на наших землях.

Всі квіти повинні бути вирощені у нас і знайомі кожному з дитинства. Не варто додавати в «маковійчик» красиві імпортні квіти, які нібито прикрасять композицію – це неправильно. Нехай квітів буде менше, зате всі вони виросли на рідній землі. Вважається, що в кожен букет на Маковія необхідно покласти стиглу головку маку.

З яких квітів можна зробити «маковійчики»:

— Айстри
— Жоржини
— Чорнобривці
— Барвінок
— Гвоздики
— Деревій
— Володушка
— М'ята
— Базилік
— Чебрець
— Любисток
— Полин
— Достиглі голівки маку

Що ще можна додати до букету на Маковія

В букетах на Маковія можуть бути різні овочі, бобові і зелень. Наприклад, морква, кукурудза, боби, кріп. Іноді до букету на Маковія додають соняшник і калину. І майже завжди люди намагалися компонувати в «маковійчик» польові квіти.
Раніше люди вірили, що кожна квітка в «маковійчику» має особливе значення і вплив на того, хто прийшов святити букет. Наприклад, володушка приносила родині мир і благополуччя, а м'ята мала оберігати від будь-якої напасті й зміцнювати здоров'я. А на питання про те, що робити з букетом на Маковія після свята до наших днів збереглася одна відповідь – після освячення «маковійчики» зберігають в будинку до весни.