У народі говорили, що новонароджені в цей день вимагають особливого догляду.
Сьогодні, 2 листопада Православна церква вшановує пам'ять великомученика Артемія.
Артемій був намісником Єгипту, мав багато нагород за свої військові заслуги, сповідував християнську віру, займався її поширенням. Але коли імператором став Юліан, який бажав повернути язичництво, Артемія кинули в темницю і веліли йому визнати язичницьких богів. Артемій ні на мить не засумнівався у своїй вірі і навіть під загрозою смерті не відступав. Після довгих катувань Артемій прийняв мученицьку смерть.
Традиції
Відповідно до церковного переказу, Юліан наказав розчавити Артемія величезним каменем. У мученика вивалилися всі нутрощі після страти, але йому вдалося прожити ще кілька днів. Саме тому в день пам'яті Артемія люди з грижею моляться про те, щоб святий допоміг їм впоратися з цією хворобою.
На початок листопада зазвичай наступали холоди, і вовки через голод наважувалися виходити до людських осель.
Після прийняття християнства люди стали вірити, що в вовків перевтілюються відьми і чаклуни, одним словом - нечисть. Вважалося, що вовки, як і різні темні сили, бояться дзвону дзвіна. За повір'ями, дзвін для людей був як голос Божий. Також в народі вірили, що під час дзвону з ними знаходиться поруч Бог. У селах було прийнято обходити двори і дзвонити в дзвін, таким чином, захищаючи худобу від вовків.
У народі говорили, що новонароджені в цей день вимагають особливого догляду через недавно насталі холоди. Також вовчицю вважали покровителькою дітей, які народилися 2 листопада, і вірили, що дитина буде близькою до лісових тварин і природи в цілому.
У цей день було прийнято квасити найсмачнішу для селян закуску - капусту.
Прикмети
Вовки голосно виють навколо села - очікували різкого похолодання в найближчі дні.
Сніг випав на суху землю - скоро встановиться тепла погода.
На деревах видно іній - рік буде неврожайним.
Вовк дорогу перебіг - чекати нещастя.
Іменини
Артемій, Валерій, Герасим, Клавдія, Матрона