Зазвичай 10 листопада жінки в селах починають готувати льон для продажу. До речі, весь тиждень, на який припадає день 10 листопада, називають П’ятницьким тижнем.
В давнину селяни цього дня прикрашали ікони святої Параскеви. Говорили, що вона охороняє щастя в домі і допомагає забезпечити благополуччя сім’ї. Також Параскева відома як покровителька полів і худоби. А ще їй моляться люди, які страждають від важких захворювань. Особливо це стосувалося душевних недуг.
Прясти 10 листопада не можна, а ось, шиттям займатися можна. Тому, дівчата ввечері збиралися разом, і кожна приносила із собою яку-небудь роботу. Так, всі займалися шиттям і одночасно розмовляли. Говорили, що саме 10 листопада можна молитися на швидке весілля і нареченого.
Стародавні слов’яни вшановували пам’ять богині Макоші, яка також є покровителькою прях, кравчинь і допомагає досягти земного щастя. У старовину вдома готували до зими саме в перші тижні листопада. Худобу переводили в зимові стійла.
Була поширена традиція під назвою “лляні оглядини”, коли селяни показували один одному льон-первак, вихваляючись майстерністю. Часто льон дівчата показували хлопцям, щоб ті зрозуміли, наскільки хорошими господинями вони можуть бути.
Народні прикмети на 10 листопада
Листя з вишні 10 листопада ще не опало – сніг, навіть якщо він випав, то скоро розтане
Якщо людина народилася 10 листопада, то його талісманом є онікс
Хто багато сміється в цей день, той потім, згідно з прикметами, буде довго плакати. Тому, намагалися поводитися стримано
Якщо дитина хворіла, потрібно відвести її до джерела, щоб змити недуг
Якщо болить голова або зуб, потрібно помолитися святій Параскеві
Не можна в цей день мити підлоги – після смерті в помиях валятися доведеться
Вагітна жінка не повинна в цей день давати грошей в борг, оскільки так в чужі руки вона віддасть долю своєї дитини.