У вівторок, 28 листопада, православні вшановують мучеників і сповідників Гурія, Самона і Авіва.
Різдвяний піст - це один з чотирьох багатоденних постів, встановлених православною церквою (другий піст - Великий, потім слідує Апостольський піст і, нарешті, Успенський піст). Різдвяний піст передує собою свято Різдва Христова за сорок днів і називається також постом.
Різдвяний піст триває сорок днів і тому його ще називають Чотиридесятницею.
Встановлення Різдвяного посту, як і інших багатоденних постів, припадає на давні християнські часи. Уже з IV століття святий Амвросій Медіоланський і блаженний Августин згадують у своїх творах Різдвяний піст. У V столітті про давність Різдвяного посту писав святий Лев Великий, римський епіскоп.
Згідно з церковним статутом в усі дні посту виключаються м'ясні, молочні продукти і яйця. Крім того, пропонується: в понеділок, середу і п'ятницю Різдвяного посту статутом забороняються риба, вино і єлей і дозволяється вживати їжу без масла (сухоїдіння) тільки після вечірньої. В інші ж дні - вівторок, четвер, субота та неділя - дозволено приймати їжу з рослинною олією. Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботні та недільні дні й великі свята, наприклад, в свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, в храмові свята і в дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер. Якщо ж свята припадають на середу або п'ятницю, то дозвіл поста покладено тільки на вино і єлей.