У червні 2018 року вводиться в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги», в якому прописана нова житлова послуга - управління багатоквартирним будинком.
Як стало відомо сайту Новограда-Волинського 04141.com.ua, в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розробили правила надання нової послуги.
У відомстві повідомили, що документ був створений для практичної реалізації Законів України №№ 2189-VIII і 417-VIII, в яких вказана дана послуга, але правила її надання не прописані.
У правилах, розроблених Мінрегіоном, прописані такі нововведення:
1. Співвласники будуть за свій рахунок відновлювати технічну документацію на будинок. При передачі функцій управління багатоквартирним будинком, новому управителю передаються документи на житловий будинок.
У Правилах зазначено, що в разі відсутності документації, вона відновлюється співвласниками. «Якщо обов'язки з виготовлення або відновлення такої документації передані управителю, такі витрати відшкодовуються співвласниками в порядку і на умовах, узгоджених між сторонами договору», - сказано в правилах.
2. Пошкодження конструкцій будинку усуває управитель. Якщо в будинку сталася аварія з несучими, огороджувальними або огороджувальними конструкціями, він проводить аварійно-відновлювальні роботи. Граничний термін ліквідації аварії становить 7 днів з моменту встановлення такого факту, якщо витрати на проведення відповідного обсягу аварійно-відновлювальних робіт передбачені кошторисом.
3. Співвласники оплачують ремонт житлового будинку. Якщо вартість ремонту частини спільного майна будинку перевищує розмір витрат, передбачений кошторисом, то управитель:
- повідомляє співвласникам про необхідність ремонту і вносить пропозиції щодо фінансування відповідних витрат;
- призупиняє надання послуги з управління частиною загального майна будинку до моменту прийняття співвласниками рішення про проведення ремонту.
4. Кошти, отримані від оренди приміщень, спрямовуються на ремонт будівлі. Гроші, які надходять від використання загального майна будинку, наприклад оренди, повинні бути витрачені на виконання капітального ремонту будинку. Співвласники мають право перенаправити отримані кошти на інші потреби.
5. Мешканцям будинку надається доступ до інформації про використання коштів. «Управитель зобов'язаний забезпечити співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до інформації про рух коштів на банківському рахунку для прийому відповідних платежів. Спосіб і порядок інформування співвласників передбачається в договорі управління», - прописано в правилах.
6. Оплата послуги з управління будинком. Співвласники повинні оплачувати комунальну квитанцію щомісяця до 20 числа. За бажанням мешканців оплата може проводитися шляхом внесення авансових платежів. Тимчасове не проживання мешканців у квартирі не звільняє їх від оплати послуги.
7. Звіт управителя. Щорічно управитель звітує перед співвласниками про виконання кошторису і надає на погодження нову.
8. Нарахування пені. Якщо співвласник не оплачує вчасно послуги з управління будинку, нараховується пеня в розмірі не вище 0,01% суми боргу. «Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги і житлові субсидії або наявності заборгованості з оплати праці, підтвердженої відповідними документами », - зазначено в правилах.
9. Співвласників інформуватимуть про обсяги споживання енергоресурсів в будинку. Управитель повинен вести власний облік показань вузлів комерційного обліку комунальних послуг. Така функція обов'язкова, незалежно від ведення такого обліку виконавцем послуг. Також йому необхідно забезпечити доступ до цієї інформації співвласникам через електронну систему обліку розрахунків за ЖКП.
10. Залишок коштів на рахунку повертається споживачам. Якщо дія договору управління припиняється, то залишок коштів повертається кожному із співвласників. У договорі управління можуть бути передбачені інші способи використання цих коштів.