У Новоград-Волинському районі провели тренінг для лісовпорядників які будуть проводити інвентаризацію пралісів на Житомирщині

Справжнім скарбом вважають європейці українські ліси, в Західній Європі побачити такі сьогодні практично неможливо. Цю думку підтверджує і директор Дунайсько-Карпатської програми Всесвітнього фонду природи WWF Андреас Бекман, зауважуючи, що мова в цьому випадку йде зовсім не про деревину, як ресурс.

Однак, нам, українцям, ще варто вчитися розвивати комплексне використання лісу, адже він - річ багатофункціональна. І деякі із його функцій, зокрема захисні, водоохоронні, екотуристичні, у нас ніяк не задіяні, попри те, що вони теж є ресурсом, який може мати економічне значення.

Минулого тижня в Городницькому лісгоспі на Житомирщині Всесвітній фонд природи WWF в Україні у співпраці з Держлісагентством України провели тренінг для першої групи лісовпорядників, які будуть проводити інвентаризацію пралісів на Житомирщині.

51fc6e76b1-img6523.jpg

За попереднім аналізом, на території Полісся могли зберегтися від 10 до 20 тис. га. пралісів. На сьогодні в Карпатському регіоні України вже інвентаризовано майже 100 тис. га старовікових лісів. На Поліссі ж віднайти їх буде складніше, бо заселено цей край набагато раніше, і більшість лісів тут – штучно створені.

«Потенційних пралісів на Поліссі значно менше, ніж в Карпатах, - каже координатор лісових проектів Всесвітнього фонду природи Роман Волосянчук, - щоби їх знайти, потрібно обстежити в кілька разів більші території, в цілому – близько 3.5 млн. га лісу. Це будуть найостанніші з природних лісів на рівнинах, які залишилися непорушеними. Якщо нам таки вдасться віднайти унікальні екосистеми вільхового і соснового лісу, наступним етапом стане їхнє заповідання і збереження.»

Роботи проводитимуться за нещодавно затвердженою Мінприроди методикою ідентифікації і пралісів. Критерії ідентифікації та затвердження пралісів є доволі суворими. До прикладу, ділянки, площею менше 20 гектарів, навіть не розглядаються, ліси повинні досягти вікової фізіологічної межі, мати винятково природне походження з відсутністю рекреаційної інфраструктури та інформації про рубки і заготівлю деревини в минулому тощо.

Ліси, які фактично не зазнали впливу людини, мають неабияку цінність в питаннях екосистемних послуг - регулювання клімату, очищення води, утримання вуглецю, збереження унікального біорізноманіття та виняткових естетичних, еко-освітніх функцій. .Чи знайдуться такі на Житомирщині – покаже час.