День святого Андрія Первозванного: що категорично не можна робити 13 грудня

13 грудня українці відзначають день Андрія Первозванного. За старих часів цей день  називали Калитою: хлопці в цю ніч робили збитки, а дівчата – ворожили, щоб дізнатися ім’я судженого.

При цьому саме Днем Андрія відкривається цикл різдвяних свят. Тому в цей день прийнято накривати “багатий” святковий стіл – не забуваючи про те, що у православних все ще триває Різдвяний піст, тому страви повинні бути пісними. А ось у католиків Днем Андрія їх Різдвяний піст тільки починається.

Історія Андрія Первозванного

Щоб зрозуміти, чому апостол Андрій Первозванний – досить згадати Святе Письмо: саме Андрія Ісус закликав першим, коли набирав собі учнів.

Після смерті і воскресіння Ісуса Андрій проповідував у землях, де пізніше саме православ’я стало головною релігією. Тому його так шанують в Україні.

Життя своє закінчив в місті Патрі, де прийняв мученицьку смерть за віру: його розіп’яли на косому хресті за його розповіді про Христа. Причому такий хрест тепер називається Андріївським хрестом.

Що не можна робити в День Андрія Первозванного

Варто зазначити, що ворожіння на Андрія церква не схвалює. Хоча більшість незаміжніх дівчат це все ж не зупиняє.

Крім того, є такі заборони на День Андрія:

не можна шити, прясти і ткати – робити цього не рекомендується вже до самого Хрещення, інакше, мовляв, можна накликати біду;

займатися улюбленими ремеслами – теж аж до Хрещення;

в молитвах просити “зайвого” – тільки зміцнення віри, єднання народу, щасливого шлюбу і покровительства для моряків.