19 грудня відзначається свято православного святого Миколая Чудотворця.
Цей святий є найвідомішим і найбільш згадуваним, а з його днем пов'язано безліч традицій, які змінюють долю віруючих.
Історія Миколи Чудотворця
Цей святий народився в третьому столітті, в Греції, в багатій родині. Його батьки були багатими, тому Микола зміг отримати освіту.
З самого дитинства він виявляв величезний інтерес до книг, а віра в Бога перейшла до нього від батьків. Він молився кожен день, віддаючи читанню Біблії весь свій час.
Його дядько, будучи єпископом, дозволив йому читати молитви в храмі Божому. Таким чином, Микола, відомий в майбутньому як Чудотворець, став священнослужителем.
Багатьох фактів історія не знає, а деякі з них оскаржуються. Так, наприклад, йому приписуються руйнування язичницьких храмів, хоча це не доведено.
Також з його ім'ям пов'язано багато чудес і зцілень, причому не тільки за життя, але і після смерті. До речі, після смерті своїх батьків, він роздав все ними нажите нужденним.
19 грудня прийнято читати молитви, присвячені Миколі Чудотворцю.
Багато віруючих роблять це і вдома і додатково відвідують спеціальну літургію в храмі.
19 грудня святкується упокоєння святого Миколая і його возз'єднання з Христом, а в цілому в християнстві кілька свят в році, присвячених цій великій людині.
Щороку в цей день читаються молитви у всіх православних храмах.
Таким чином християни віддають йому данину пам'яті. Микола Чудотворець шанується нарівні з Ісусом і Божою Матір'ю, хоча про нього відомо не так багато фактів, як про інших послідовників Господа, що стали святими.
Традиції Дня Миколая Чудотворця
У північних широтах Росії здавна було прийнято забивати невеликого бичка, спеціально вирощеного для цього свята, і проводити велике застілля.
Частину м'яса жертвували у храм. Але так поступали не скрізь, адже 19 грудня є днем Великого посту. Подекуди справляли Микольщину, бенкет на кілька днів за тиждень до початку посту.
У сучасному світі накривати пишний стіл не обов'язково. Якщо ви дотримуєтеся суворого посту, можна обмежитися в цей день читанням вдячних молитов і вельми скромною їжею.
Однак навіть дотримуючись правил посту, можна накрити стіл, адже в наші дні існує безліч рецептів смачних, і при цьому досить аскетичних пісних страв.
Чудотворець Миколай вважається захисником дітей і мореплавців, так як з цим пов'язано безліч легенд про чудесне спасіння, тому 19 грудня прийнято читати молитви за дітей і для допомоги Бога при відправленні в далеку дорогу.
Народні прикмети на Миколу Зимового
До 19 грудня в наших краях зазвичай вступала в свої права зима. Цей час був холодним і суворим, проте свято обов'язково відзначали.
Приурочено до 19 грудня багато народних прикмет і приказок. Так, вважалося, що в цей день або незадовго до нього обов'язково буде снігопад: «На Морозного Миколу сніг навалить гору».
У цей день запросто могли вдарити сильні холоди: «Сонце на весну повертає, а зима силу набирає». Миколаївські морози були такими ж сильними, як Водохресні.
Але рясні снігопади обіцяли такі ж рясні врожаї і буйний ріст трав: «Скільки снігу на Миколу, стільки трави по весні». Хорошим знаком вважався в цей день іній - він обіцяв вдалі сходи злакових.
Звичайно, в наші дні клімат став непередбачуваним, але народна мудрість жива донині. Зверніть увагу на прогноз погоди на 19 грудня і не Мерзни дарма перед новорічними святами.
Миколай Зимовий суворий, і якщо шарф виявиться не досить теплим, Новий Рік доведеться справляти з градусником.
Народні прикмети на 19 грудня
Смуток в день Миколая приносить суворі морози.
Якщо перед днем Миколи випав іній - буде хороший урожай вівса.
Хвали зиму після Миколиного дня.
Скільки Миколай Зимовий дасть снігу, стільки Миколай Весняний дасть трави.
ЩО МОЖНА РОБИТИ В ДЕНЬ СВЯТОГО МИКОЛАЯ
19 грудня припадає на Різдвяний піст. У цей день можна їсти рибу, але не можна їсти м'ясо, яйця та інші продукти тваринного походження.
У День Святого Миколая не можна давати в борг. Наші предки вірили, що позичальник разом з грошима може винести з дому удачу і везіння.
У це свято православна церква не говорить про будь-які обмеження на виконання домашніх робіт.