Сотні мешканців Новограда-Волинського працюють закордоном. Але хто ж цю статистику веде? Оскільки найбільше їх в Польщі, то ринок вакансій ми моніторили саме цієї країни. А також поговорили з людьми, які їздили на заробітки в Польщу. І ось що вийшло.
Якщо працювати по 8 годин з вихідними, то заробітна плата "чистими", після вирахування оплати за проїзд та проживання становить близько 15 тис. грн. Щоб заробити більше, потрібно працювати по 12 годин, часто - без вихідних або з одним вихідним.
Звісно, є вакансії, де можна заробити від 20 до 35 тис. грн. маючи при цьому вихідні. Але таких пропозицій не багато. Основна маса - в районі 12-15 тис. грн.
Найбільше заробляють ті, у кого є профільна освіта і знання мови. Серед найбільш високооплачуваних професій - медсестри, інженери, викладачі і будівельники. Вони можуть заробляти від $ 1 тис. На полуниці або сортуванні суми набагато менше, а працювати потрібно більше. Ми вибрали кілька вакансій з різними зарплатами.
Наприклад, в пошуках різноробочих одна з найбільших на польському ринку м'ясних фірм. В обов'язки співробітника входить контроль м'яса, його оброблення, пакування, мийка контейнерів і розвезення чистих ящиків на лінію. А також виготовлення фаршу, копчення продуктів, прибирання між машинами і складська робота.
Перелік не малий. В середньому потрібно відпрацювати 240 годин. Якщо працювати без вихідних, то вийде по 8 годин на день. З вихідними - мінімум 10 годин. Оплата за годину - 12 злотих. Це близько 81 грн.
З заробленого потрібно буде віддавати щомісяця 100 злотих або 680 грн. за комунальні послуги. На виробництві видають тільки обід. Все інше купується самостійно. Працювати потрібно в приміщеннях, де температура не перевищує +5 градусів. Ще 100 злотих на місяць піде на квитки від тимчасового будинку до роботи. Але якщо працювати з 22 до 6 ранку, то таксі від виробництва привезе безкоштовно. З першої зарплати потрібно буде віддати близько 200 злотих за медкнижку.
Підраховуємо. Нормальний робочий день - 8 годин. З вихідними на місяць виходить близько 22 днів. За роботу в такому темпі вийде трохи більше 2 тис. злотих або близько 14 тис.гривень. Вичитуємо комунальні послуги, проїзд, медичне обстеження. І ось у вас на руках вже не 14, а 11 тис. грн. І це без вирахування харчування.
Можна влаштуватися пакувальником на склад одягу. У відомій нам компанії зміна триває з 6 ранку до 18 вечора, або з 10 ранку до 22 вечора. Відпрацювати потрібно 240-260 годин. Зарплата на годину - 11 злотих. Оплата за проживання - 140 злотих.
На харчування виділять 60 злотих на місяць. Цього, звичайно ж, не вистачить. Потрібно буде купувати зі своєї кишені. Робота руками, стояча. Крім сортування, потрібно набивати і носити ящики. Щоб отримати максимально можливі 18,5 тис. грн. потрібно працювати по 12 годин.
Або третій варіант. В одне з кафе в потрібен кухар, який одночасно буде готувати курку і бургери, прибирати своє робоче місце і приймати товар.
За санітарну книжку з першої зарплати потрібно буде віддати 150 злотих. А зарплата в годину - 11 злотих. Є зміни по 10 і 12 годин. Житло надається. За комунальні потрібно буде заплатити близько 200 злотих. У перерахунку на гривні за місяць такий співробітник запрацює чистими близько 26 тис. гривень. Але це при умові, що буде працювати 30 днів по 12 годин на добу. Якщо працюватиме 10 годин з вихідними, то вийде близько 15 тис.
На фермі з вирощування салату можна заробити близько 27 тис. грн. Правда, для цього потрібно буде працювати практично без вихідних, або по 12 годин на добу. Крім того, робота в зігнутому положенні і на відкритому повітрі. А значить, працювати доведеться як під час дощу, так в спеку. Всього потрібно відпрацювати 240-280 годин на місяць. Зарплата за годину - 14,7 злотих. 155 злотих потрібно буде віддати за проживання.
Для тих, хто отримує мінімальну заробітну плату або по 7-9 тис. грн.- зарплати дуже хороші. Але до уваги потрібно приймати і умови, в яких доведеться працювати. А також те, що реальна картина може виявитися зовсім не такою, як обіцяли спочатку.