Покрова Пресвятої Богородиці: що можна і не можна робити в цей день

Покрова

14 жовтня православні та греко-католики відзначають велике свято Покрову Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Історія свята

Воно було встановлене в 1164 році князем Андрієм Боголюбським на честь події, що сталася 1 жовтня 910 року в Константинополі у Влахернському храмі, в якому зберігалася риза Богородиці (за іншою, менш поширеною версією, ініціатором святкування цієї події був дід Андрія Боголюбського - Володимир Всеволодович Мономах).

Тоді, за імператора Лева Мудрого і патріарха Макарія, Візантійська імперія воювала з сарацинами (лат. Saraceni, грец. Σαρακηνοί, що означає «східні люди» - кочующее плем'я, що жило уздовж кордонів Сирії). Справи були кепські - Константинополь оточили вороги.

У Влахернському храмі зібралися християни, щоб під час всеношної помолитися за позбавлення від небезпеки, що нависла над містом. Серед тих, хто молився були і юродивий Христа ради Андрій (слов'янин, який потрапив в полон і проданий в рабство в Константинополь) і його учень, знатний візантійський юнак Єпіфаній.

О четвертій годині ночі вони побачили, як по повітрю через царські ворота пройшла Богородиця. З двох сторін її підтримували Іоанн Предтеча і Іоанн Богослов. Вони йшли, оточені ангелами і сонмом святих, які співають духовні піснеспіви. Зупинившись перед вівтарем, Пречиста зняла з себе омофор (плат), яким була покрита її голова, і простягнула його, сяючого подібно до сонця, над перебували в храмі, захищаючи їх від ворогів видимих ​​і невидимих. Помолившись за християн, Богородиця пішла.

Підбадьорені цим дивом, греки піднеслися духом і, зібравши останні сили, пішли на ворогів - сарацини були переможені.

Традиції і прикмети, пов'язані зі святом

В Україні до Покрови в очікуванні зими намагалися виконати всі найважливіші господарські справи: поверталися додому чумаки, що їздили за сіллю, з полонин в Карпатах приганяли отари, закінчували всі польові роботи. Вважалося, що Богородиця на Покров вкриває землю листям або першим снігом, як своїм покривалом, щоб дати їй можливість почати набирати сили до весни. Тому поганою прикметою вважалося сіяти що-небудь після Покрови, про що свідчить приказка: «Хто сіє по Покрові, тому нічого дати корові».

Ті, кому пощастило обзавестися новим будинком, намагалися в'їхати в нього саме до цього свята, щоб і житло, і його мешканці завжди знаходилися під захистом Божої Матері.

Для того, щоб всі були здорові, існував звичай на Покров вішати над вхідними дверима рушник, перш прикрашав ікону Богородиці.

У народі це свято нерозривно пов'язували з шлюбної тематикою. З нього в селах починався період весіль і молодіжних посиденьок (свататися належало до Покрови, а весілля гуляти закінчували за два тижні до початку Різдвяного посту, 28 листопада). Крім того, жінки, здавна вважаючи Богородицю своєю заступницею, що допомагає вийти заміж і народити дітей, ще й асоціювали омофор Божої Матері з весільним покривалом.

Тому рано вранці в святковий день потенційні наречені наввипередки бігли до церкви, щоб швидше поставити свічку перед образом Покрови Богородиці і попросити про швидке і щасливе заміжжя. Боячись залишитися без чоловіка, дівчата примовляли: «Свята мати, Покровонько, покрий мою головоньку хоч ганчіркою, аби не зосталась дівкою». Вважалося, що та, яка раніше свічку поставить, раніше інших і заміж вийде. Існувала прикмета: якщо на Покрову випаде багато снігу, буде зіграно багато весіль.

Погодні прикмети

А ще в колишні часи, до нинішніх змін клімату, з Покрови в Україні чекали настання бабиного літа. Існує легенда, що одного разу в давні часи жінки, не встигнувши до холодів зібрати урожай в садах, вимолили у Бога повернення тепла. З тих пір, незважаючи на те, що де-не-де на Покрову земля вже покривається снігом, на тиждень після свята (з 14 по 21 жовтня) повертається більш-менш тепла погода.

Чого не можна робити в цей день

На Покрову Пресвятої Богородиці можна працювати: трудитися на землі, будувати, прибирати, прати, прасувати, шити, в'язати ...

Не можна сваритися з рідними і лихословити.

Недобре брати гроші в борг.

Небажано відмовляти нареченому: за народними прикметами, дівчина, яка сказала «ні» на Покрову, не вийде заміж ще три роки.

Свято українського козацтва - День захисника вітчизни

Найбільш шанованим святом Покрова Пресвятої Богородиці була і серед українського козацтва, яке завжди вважало Божу Матір своєю покровителькою і захисницею від бід і смертей. Недарма головною січової церквою завжди була церква Покрови Пресвятої Богородиці. Засновуючи Січ, козаки перш за все обирали найкрасивіше і відкрите місце, на якому будували Покровську церкву і тільки потім зводили навколо неї всі необхідні для життя будови. При січових церквах діяли парафіяльні школи, в яких навчали грамоті, законом Божим і молитвам. А в кожному козацькому курені обов'язково була ікона Блогородиці з амофором.

Новини компаній
11:00, 26 грудня