У 2020-му, як і щороку, відзначається 14-го серпня і збігається з початком Успенського посту. Вважалося, що саме до цього числа мед у вуликах дозріває до повної готовності і його можна збирати.
Історія свята
Саме слово "Спас" могло піти від "спасатися", рівноцінного слову "рятуватися". Це означало збір на зиму меду, яблук і горіхів в дні Медового, Яблучного і Горіхового Спасів відповідно. Інша версія походження назви — від імені Ісуса Христа Спасителя. А третя — від слова "спаси" - давні слов'яни так називали перші два тижні серпня.
Медовий Спас — перший з трьох, іноді його так і називають — Перший Спас. Слідом ідуть Яблучний Спас (19-го серпня) і Горіховий (29-го серпня). У цей день заведено вшановувати бджолярів і їх працю.
Вважалося, що в день Медового Спаса пасічники повинні обов'язково зібрати весь мед, інакше його винесуть бджоли з інших пасік. Бджолярі завжди вибирали вулик з самим багатим урожаєм та несли їх до церкви на освячення. Частина освяченого меду пасічник залишав собі, частину — як підношення священникам. Медом було заведено ділитися з бідними, а також з дітлахами, які в цей день приходили на пасіки.
Медовий Спас називають ще Мокрим Спасом або Спасом на воді. У церковному календарі 14 серпня і зовсім значиться Походженням Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. Згідно з легендою, в стародавні часи в місті Константинополі (нині Стамбул) вибухнула страшна епідемія. Ні лікарі, ні знахарі не знали, як її перемогти. Тоді місцеві священники винесли з храму Святої Софії частинку хреста, на якому розіп'яли Ісуса Христа і висвятили нею місцеві водойми. Кажуть, що після цього хвороба зникла і більше ніколи не поверталася. А у людей виник культ води. Слов'яни вірили, що якщо в цей день зануритися у водойму, — будуть прощені всі гріхи. В цей день також було заведено святити нові колодязі та очищати старі, купатися самим і купати худобу. Водилися хресні ходи на найближчі водойми. А ось після Мокрого Спаса в річки та озера вже ніхто не занурювався — вода зацвітала, а літо закінчувалося. Наставала пора збору врожаю, сінокосу і жнив.
Іменують Медовий Спас і Маковей — на честь мучеників Маккавеїв, 14 серпня - день їх пам'яті. Сімох братів — Авим, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Евсевон, Аліма і Маркела — стратив сирійський цар Антіох Епіфана в 166 році до н. е. Він хотів, щоб піддані поклонялися язичницьким богам, але сім'я Маккавеїв відмовилася. Цар вбивав братів одного за одним на очах матері, але ніхто з них не зрадив свою віру - брати були страчені, а мати померла, не витримавши мук. З того часу в цей день заведено почитати сім'ю мучеників.
Друга версія походження цієї назви, більш народна, - від слова "мак", що дозріває саме в цей час. На Маковея заведено готувати пісну випічку і млинці з маком і медом.
Традиції
Через те, що Медовий Спас збігається з початком Успенського посту (триває з 14 по 27 серпня), то і правила харчування необхідно дотримуватися строго. В меню часто входить пісне печиво — шуліки, яке зверху поливають медом. М'ясо, жирна їжа і алкоголь виключені.
Мед можна було вживати в їжу тільки після освячення його в церкві. Стільники клали на новий дерев'яний посуд, а потім пригощали гостей.
Не можна в цей день шумно святкувати, голосно розмовляти. Пост все ж - це момент єднання з Богом. Тому чим тихіше себе вести, тим швидше душа очиститься.
Після 14 серпня припиняли купатися в озерах, ставках, річках. Слов'яни вважали, що вода в цей період вже холодна і можна застудитися.
У Медовий Спас заведено збирати не тільки мед, а й мак. Готували з продукту святкові частування, а також обереги від псування і пристріту.
У день Медового Спаса всією сім'єю ходили купатися в найближче водоймище, щоб позбутися від гріхів і хвороб.
Домашні роботи і роботи в полі скасовувалися. Всі ходили в гості, пригощалися і вітали один одного.
Увечері всі збиралися за великим столом і тихо дякували Богу за їжу. Починали вечерю з ложки меду. Перед вживанням загадували бажання, яке, як вважали наші предки, збувалося.
прикмети
Якщо в цей день іде дощ - значить цілий рік не буде лісових пожеж.
Ластівки і стрижі відлітають на південь - ночі стануть холодніше.
Погода в цей день говорить про те, яким буде наступний рік: якщо йде дощ - до холоду, спека - до тепла, відповідно.
Якщо троянди починають відцвітати, то і літо закінчується.
Якщо святкувати цей день шумно, можна бджіл налякати і врожаю в майбутньому році позбутися.
У цей день закінчується літо і починається пора дощів.
У Медовий Спас можна працювати - тільки мед збирати.
Якщо подати мед або гроші жебраку у церкві, то будуть прощені гріхи.