Свято першоверховних (найбільш значущих і шанованих в християнстві) апостолів Петра і Павла (або Петрів день) відзначають православні в понеділок, 12 липня. З ним закінчується однойменний піст, який тривав в цьому році два тижні.
«Свято Петра і Павла знаменне тим, що їм закінчується двотижневий піст. У християнській церкві у нього статус великого свята, а їх дуже мало, після Пасхи 12 двунадесятих свят і чотири великих, і свято Петра і Павла входить в це число (останніх згаданих) ».
Численні сліди вшанування апостолів з найдавніших часів говорять про те, що до них була прикута особлива увага.
Петро і Павло шануються православними як засновники християнської церкви.
Петро народився в сім'ї рибалки, при народженні був названий Симоном. Ім'я Петро (гр. - камінь) йому дав Христос, учнем якого той був. Після смерті, воскресіння і вознесіння Ісуса Петро став місіонером, проповідуючи вчення Христа. Він був розп'ятий на хресті за його віру і зарахований до лику святих.
Апостол Павло народився в I столітті з ім'ям Савл. Після воскресіння Христового він був одним із найлютіших гонителів християн. Але після того як при хрещенні йому повернувся втрачений зір, Савл почав активну місіонерську діяльність, став іменуватися Павлом, вніс вклад в християнське богослов'я. Він був страчений в Римі в середині 60-х років в день, коли був розіп'ятий апостол Петро.
Петрів день називали верхівкою літа. Сенс приказки «Петро-Павло дня збавив» в тому, що приблизно з цього часу тривалість світлового дня поступово йде на спад.
Що не можна робити в День Петра і Павла
У свято не можна працювати, особливо займатися фізичною працею. Забороняється також шити, в'язати і вишивати.
Забороняється також сваритися, бажати комусь зла і лихословити.
Не рекомендується прибирати їжу зі столу після трапези, оскільки вважається, що вона залишається для померлих родичів.
У цей день заборонено також купатися. Апостоли вважалися покровителями моряків, які в свято, навпаки, купалися, щоб вода «не віднесла їх в жертву».