Ситуація з благоустроєм у місті Новограді-Волинському сьогодні складна; розуміння того, що потрібно зробити, а що, навпаки, заборонити складається враження, що немає.
Редакція сайту міста Новограда-Волинського 04141.com.ua вирішила скласти список з 10 ідей, які стануть в нагоді нашому місту, при підготовці матеріалу враховували кращий досвід реалізованих проєктів - в Україні та за кордоном.
Кожна з ідей вимагає більших чи менших ресурсів чи часу на втілення. Однак, не так це вже й складно: єдине, що потрібно мати в будь-якому випадку - це тверду волю і бажання працювати.
Ми впевнені, що втілення хоча б однієї ідеї з цього списку здатне змінити життя Новограда-Волинського на краще.
1) Створення сервісу оренди електроскутерів.
Сервіси прокату електроскутерів набирають свою популярність у містах України, але на жаль ще не впровадженні у нашому місті. Локації, де можна з душею покататися є. Наприклад територія Фортеці, біля пам'ятника Лесі Українки, але в більшості інших місць, якість дорожнього покриття бажає бути кращою. І такі прогулянки можуть бути доволі небезпечними. Ця ідея може бути реалізована місцевими підприємцями. Головна проблема – яким чином захистити електротранспорт від вандалів та крадіїв, яких у місті доволі багато.
2) Прибрати зовнішню рекламу з центральних вулиць міста та встановити єдині правила оформлення вивісок магазинів.
Пройдіть по центральних вулицях і площах міста, подивіться навколо і вгору - чи багато ви можете побачити? Десятки різних шрифтів та кольорів. Чим не колишній Шанхай, а де саме місто? Ні, його не видно, адже фасади приховані за убогою рекламою білбордів, якої останнім часом стало так багато. Вседозволеність і хаос у місцевому самоврядуванні, з одного боку, і повний несмак у частини власників магазинів, - з іншого, привели до появи захаращеності вивісками фасадів.
3) Громадські туалети.
Мало хто говорить про це, але коли нас "кличе" природна потреба, то Новоград-Волинський є абсолютно не пристосованими до цього. Публічний туалет в парку культури та відпочинку та ще один на автовокзалі не закриває проблеми міста з цього питання. Розміщенні під час масових заходів біотуалети, це лише тимчасові рішення, які потребують вирішення.
4) Соціальні контейнери.
На противагу сміттєвим бакам доцільно встановити по місту Новограду-Волинському кілька точок для збору вживаного одягу: адже часто, ми вирішуємо позбутися десятків речей, які могли б ще стати в нагоді людям з тяжким матеріальним становищем.
5) Створити логотип і бренд міста Новограда-Волинського.
Звичайно, при повній відсутності стратегії розвитку міста і розбитих дорогах займатися розробкою бренду було б дурістю. Але рано чи пізно всі зрозуміють, що саме такий "товарний знак міста" - і є тією мовою спілкування міського середовища з його гостями. Від того, як місто Новоград-Волинський себе позиціонуватиме, залежить його майбутнє в новому соціальному просторі. Але цей процес має бути відкритим, має проводитися голосування за кращі проєкти. Поки ж ми можемо бачити негативний досвід - наприклад, з лого «Лесиних джерел», яке, м'яко кажучи, не дуже вражає.
6) Упорядкувати вуличні ринки.
Як би вам не було шкода бабусь, але торгувати овочами, фруктами й молочними продуктами з землі - це неправильно. Закон повинен бути рівним для всіх - не можна дозволяти стихійним ринкам виробляти антисанітарію і безлад на тротуарах.
7) Інвентаризація всього майна і земель.
Здається, що в місті Новограді-Волинському точно не знають, що, де і в чиїй власності знаходиться. Тільки інвентаризація всього, що в місті є, дозволить побачити, якими ресурсами воно володіє. А то скверики перетворюються в місця будівництва приватних будинків, у парку незрозуміло кому що належить, за місце анонсоване під нову паркову зону проходять «змагання за участю Феміди».
8) Безпечні дитячі майданчики.
У Новограді-Волинському досі служить старе залізо радянського зразка, зване дитячими майданчиками від несправності яких можуть будь-який час постраждати діти. Далеко йти не потрібно, завітайте у міський парк. Такі аварійні майданчики треба закрити, на їх місці облаштувати нові. Нехай це відбувається у співпраці зі спонсорами, депутатами - краще такий піар, ніж травмування дітей.
9) Реконструкція систем водопостачання та каналізації. Контроль за несанкціонованими стоками в річки.
Мабуть, це одна з головних проблем нашого міста, на рівні з "убитими" дорогами, але проблема системи водопосточання потребує спокійного вирішення без емоцій з достатнім фінансуванням. Також необхідно виявляти місця несанкціонованих стоків у річки Смолка та Случ. Купатися у нечистотах, як і бачити їх з крану нікому не хочеться і у цьому напрямку широке поле роботи.
10) Створення історичної пішохідної зони в центрі міста вільної від автотранспорту.
Найбільш вдалим місцем для цього може бути вулиця Шевченка від її початку до кола чи з кола до перехрестя з вулицею Пушкіна, з укладанням замість асфальту бруківки. Але для створення комплексної яскравої візитівки нашого міста потрібна програма реставрації фасадів будинків, які можна оформити в одному стилі та кольорах, яка скриє сліди хаотичної теплоізоляції на багатоквартирних будинках у центрі міста.