Православні віряни 27 вересня відзначають Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.
Історія свята:
Свято Воздвиження Хреста Господнього з'явилося в честь Хреста, на якому був страчений Ісус. За переказами апостоли поклали хрест не в гробницю, як належить за іудейським традиціям, а поруч з двома хрестами неподалік від місця поховання Христа. На пошуки головної святині християнства римський імператор Костянтин Великий організував археологічну експедицію. Розкопки очолила його мати, цариця Олена. Коли саме було знайдено хрест, невідомо. Найчастіше згадується 326 рік. Реліквію розділили на дві частини: одну відправили до Константинополя, другу залишили в Єрусалимі. Історія єрусалимського фрагмента обривається в 1187 році, коли хрестоносці взяли його з собою на битву з армією Саладіна. Про другу частину існує багато загадок. Одна з версій свідчить, що її під час розграбування візантійської столиці в 1204 році викрали венеціанці і потім перепродали. Інші кажуть, що святиня зберігалася в Константинополі до приходу турків в 1453 році. Хтось же вірить в те, що хрест постійно дробився, тому його частки можна зустріти в самих різних куточках Європи.
Традиції та звичаї:
У цей день було заведено завершувати збирання зерна. Оскільки попереду наближалися холоди, і потрібно було встигнути заповнити сховища до їх настання.
З Воздвиження закінчувалося бабине літо. Після цього самотні дівчата збиралися всі разом, ворожили на сужених, робили заговори на хлопців, які сподобалися.
Ще в цей день на дверях обов'язково малювали хрести вугіллям, крейдою, часником, або кров'ю жертовної тварини. Ритуал проводився для того, щоб в будинку панувала дружня атмосфера.
Що не можна робити в цей день:
У цей день не можна залишати будинок порожнім на довго. Якщо ж цього не уникнути, необхідно обов'язково біля вхідних дверей залишити саморобний хрест, який буде захищати житло, до приходу господаря.
Існує повір'я, що на Воздвиження не варто починати нових справ. Краще закінчити всі попередні і дати собі трохи відпочити.
Воздвиження Хреста Господнього - що не можна робити сьогодні
Свято випадає на суворий піст, тому православні віруючі повинні виключити з раціону м'ясо, рибу і будь-яку їжу тваринного походження. Також не можна лаятися, лихословити і займатися будь-якою важкою фізичною працею.
Наші предки вірили, що в цей період змії готуються до зими, тому в ліс краще не ходити - можуть напасти.
Що можна робити на Воздвиження Хреста Господнього
Християнська церква в цей день здійснює всенічне бдіння і літургію. Священики виносять хрест або його частки, а парафіяни цілують святиню. На аналої хрест лежить до віддання Воздвиження - 4 жовтня.
Після походу до церкви віруючі окроплюють святою водою свої будинки, щоб захиститися від нечистої сили. З тією ж метою потрібно намалювати будинку хрест крейдою, сажею, вугіллям. Хрест можна зробити і з гілочок горобини.
Прикмети на Воздвиження
- Закінчилося бабине літо — потепління годі чекати до самої весни.
- Різке похолодання — слід очікувати ранню весну.
- Ранкові заморозки обіцяють швидку зиму, а якщо погода ясна і тепла — холоди настануть нескоро.
- Якщо цього дня дме північний вітер — до спекотного наступного літа, західний же вітер віщує погану погоду влітку.
- Перелітних птахів уже не видно, значить, будуть тріскучі морози.
- Якщо журавлі летять на південь, не поспішаючи, досить високо і курликають — то осінь буде теплою.