Днями Верховна Рада України ухвалила закон про зміни у держбюджет, за яким на закупівлю та встановлення кисневих станцій в опорних лікарнях виділять 800 мільйонів гривень.
За відповідний законопроєкт проголосували 336 народних депутатів. Президент Володимир Зеленський невідкладно підписав Закон.
Для стаціонарного лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою медзаклади мають бути забезпечені джерелами подачі кисню. Це можуть бути кисневі балони, портативні кисневі концентратори, кисневі резервуари для рідкого кисню, а також власні системи генерації кисню з повітря – кисневі станції. Встановлення кисневих станцій є надійним способом забезпечення кисневої незалежності медичних закладів.
Автори законопроєкту вказують, що подання кисню у балонах повністю залежить від потужностей заводів-виробників та логістики, а лікарні, які використовують лише балони, першими потрапляють у дефіцит кисню під час підвищення на нього попиту.
Водночас встановлення кисневих концентраторів збільшує навантаження на електричні мережі лікарень, що може вивести її з ладу. А кисневі резервуари для рідкого кисню потребують дозаправлення, через що може виникнути ризик кисневої залежності.
Натомість законопроєкт пропонує збільшити кількість кисневих станцій – власних систем генерації лікарнею кисню з навколишнього повітря (технологія PSA). Вони подають кисень під високим тиском по усьому медзакладу через централізовану систему трубопроводів від єдиного генератора. Така система може забезпечити повну кисневу незалежність лікарні.