Минулий курортний сезон на Азовському морі став великим розчаруванням як для готельєрів, так і для багатьох відпочивальників, які віддають перевагу відпочинку на курортах України. Ряд причин економічного та природного походження, і в першу чергу – небувала кількість медуз, для перших вилилися у вигляді напівпорожніх готелів та баз відпочинку, а других – у ряді випадків змусили просто відмовитись від відпочинку. З урахуванням минулорічної ситуації, яка цього року має всі шанси повторитись, туристичні експерти прогнозують зниження цін на відпочинок на популярних курортах – у Кирилівці, Бердянську та на Арабатській Стрілці, та розповідають, в яких умовах воно, ймовірно, проходитиме, повідомляє Інтерфакс-Україна
Останніми роками у розвитку вітчизняного пляжного туризму намітився явний регрес. І насамперед він торкнувся азовських курортів, які вже кілька років страждають від навали медуз, водоростей та «морських бліх», а також атак з боку «жовтих» ЗМІ та блогерів.
Піковим у цьому сенсі стало минуле літо, коли кількість плаваючих парасольок на багатьох курортах досягла небувалих кількостей, по суті, унеможлививши купання в морі. Насправді це виявилося у явному зниженні туристичного потоку за найпопулярнішими напрямами. В результаті заповнюваність більшості готельного житла у Кирилівці, Бердянську та на Арабатській Стрілці у серпні не перевищувала 30%.
Зараз складно однозначно спрогнозувати ситуацію з медузами влітку 2022 року, але багато фахівців схильні вважати, що з великою ймовірністю вона все ж таки повториться. І, на жаль, ефективними засобами боротьби з нею нині ні готельєри, ані місцеві чиновники не володіють. А установка антимедузних сіток, яку багато відпочивальників вважають панацеєю від цієї проблеми, як показав торішній досвід, 100%-х результатів не дає, оскільки дискомфорт під час купання викликає вже сама морська вода, наповнена пекучим медузним слизом (насправді — стрекальними клітинами, які вільно плавають. - прим. ред.).
У той же час зарубіжні курорти зі зниженими через пандемію коронавірусу цінами та відсутністю медуз виглядають для багатьох привабливішими порівняно з вітчизняними. Особливо з огляду на те, що розцінки на відпочинок вони не поспішають піднімати.
У результаті, з урахуванням природних форс-мажорів на «своєму морі» і цінового демпінгу з боку зарубіжних курортів, багато хто чекає від азовських готельєрів зниження цін, здатного трохи відновити попит.
Так, наприклад, представники служб бронювання прогнозують, що ціни на популярних азовських курортах все ж таки знизяться. Залежно від певного об'єкту, вони передбачають падіння від 20 до 50%. Тільки станеться це, на їхню думку, приблизно наприкінці травня – на початку червня, коли готельєри зрозуміють, що за розцінками минулого року до них ніхто не поспішає їхати.
Водночас самі приазовські готельєри поки що не готові знижувати розцінки, пояснюючи це постійним зростанням податків, підвищенням мінімальних заробітних плат та подорожчанням усіх видаткових статей, а також коротким сезоном, який має фінансово покрити витрати за цілий рік. На даному етапі готельєри намагаються повернути та утримати туриста за допомогою будівництва басейнів та розвитку інших напрямів – гастрономічного, екскурсійного, культурного туризму тощо.
«Більшість власників готельного бізнесу на азовських курортах, яких нам вдалося опитати, нині не планують знижувати ціни або включати до торішньої ціни додаткові послуги чи сервіси, за винятком хіба що басейнів. Свою позицію вони пояснюють суттєвим подорожчанням електроенергії та комунальних послуг, підвищенням податків на землю та нерухомість, зростанням мінімальної заробітної плати та пов'язаним з ним збільшенням податкових зобов'язань, а також запровадженням реєстраторів розрахункових операцій (РРО), які напевно потягнуть за собою адміністративні витрати та штрафи . У такій ситуації, кажуть готельєри, проблематично буде не лише знизити ціни, але навіть зберегти їх на рівні минулого сезону, не знижуючи при цьому сервіс та не урізаючи перелік та якість послуг, які надаються. Але це стосується переважно великих і затребуваних курортних об'єктів, яких криза торкнулася найменше. Тоді як міні-готелі та гостьові будинки воліють поки не думати про майбутнє, обмежуючись будівництвом басейнів», — коментує можливість зниження цін на відпочинок у 2022 році головний редактор профільного видання azov.zp.ua Юлія Ангеловська.
Водночас, частині бізнесу зниження цін може завдати непоправних збитків, вважає редактор інтернет-видання. arabat.com.ua Юлія Васильєва:
«Невдалим минулий сезон для азовських курортів виявився не лише через медузи – свою роль відіграли й інші фактори. Зокрема, суттєве зростання вартості оренди землі, збільшення мінімальної зарплати, що тягне за собою підвищення одразу кількох податкових платежів, зростання тарифів на електроенергію та газ, а також обов'язкове використання з наступного року реєстратора розрахункових операцій для ФОП. Все це саме по собі здатне поставити туристичний бізнес у скрутне становище, а медузи лише посилили його, і в найближчому майбутньому ситуація навряд чи зміниться. Що буде з готелями у 2022 році, і скільки з них зможуть пережити майбутній сезон, передбачити дуже важко. Єдине, що відомо напевно, це те, що за збереження торішніх цін на вітчизняних курортах відпочивальники сюди просто не поїдуть. Принаймні більшість із них. А прибуток готелю залежить не від вартості номера, як вважають багато власників готельного бізнесу, а в першу чергу від його завантаження. Отже бізнес все ж таки змушений буде знижувати ціни, нехай навіть при цьому доведеться якийсь час працювати з нульовою рентабельністю. Але, звісно, для ринку загалом це матиме негативні наслідки», — озвучила свою думку експерт.
При цьому низка експертів вважає, що на море з медузами за цінами минулого року туристи просто не поїдуть. Багато хто шукатиме альтернативу у вигляді курортів, менш постраждалих від атаки медуз, нехай і не настільки популярних. До таких належать, наприклад, Урзуф, в районі якого в море впадає річка Зелена, яка його опріснює, або Мелекіне і Білосарайська коса, розташовані на березі Таганрозької затоки, опрісненої річкою Дон.
Загалом більшість експертів сходяться на думці, що відпочинок на Азовському морі в 2022 році, ймовірно, подешевшає, але не відразу. І, можливо, це призведе до колапсу ринку.
Нагадаємо, що запорізькі Кирилівка та Бердянськ та херсонська Арабатська Стрілка становлять трійку найпопулярніших азовських курортів. В останні роки кожна з цих рекреацій приймала понад мільйон туристів за літо, які обирали курорти через чисте море, просторі піщані пляжі, великий вибір житла в різних цінових категоріях та розвинену курортну інфраструктуру.