Хрещення Господнє – одне із найважливіших свят для православних та греко-католицьких християн, яке відзначається 19 січня. Свято також закриває цикл різдвяних свят. Це християнське свято вшановує Ісуса Христа на річці Йордан. У цей день вшановується пам’ять святого.
Історія хрещенського святвечора
Згідно з Євангелієм, Іоанн Хреститель закликав людей хреститися в річці Йордан, щоб сповідати свої гріхи. Незважаючи на те, що Ісус не мав гріхів, і йому не потрібно було хреститися, проте він хотів хреститися, і цей процес з тих пір вважається священним.
Коли Спаситель вийшов з води, небо відкрилося над ним, потім він почув голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм сином, і Святий Дух явився у вигляді голуба.
Напередодні свята, 18 січня, віряни дотримуються посту – до вечора нічого не їдять, а ввечері готують пісні страви: вареники з капустою, смажену рибу, гречані оладки, кутю, традиційний напій із сухофруктів.
У деяких західних регіонах України напередодні Хрещення Господнього в кут столу ставлять так званий дідух – українську різдвяну прикрасу зі снопа пшениці. Це символічна жертва, взята з найкращих осінніх врожаїв. Дідух буквально означає “дух предків”.
Як купалися в ополонці в Хрещенську ніч
Освячення води – одна з головних традицій Хрещення Господнього. Вода вважається священною. Люди вірять, що свята вода лікує тяжкі хвороби. Вони також освячують цією водою свої будинки, домашніх тварин і т.д. Купання в ополонці – одна з найпопулярніших традицій цього дня.
У багатьох містах та селищах у всій країні священики освячують воду. Після закінчення церковної служби відбуваються урочисті ходи до ополонок. Після освячення води люди купаються у крижаних ополонках. Під час купання християнин хреститься і каже: В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!