Борщ як спорт: в Звягелі відбувся гастрономічний захід

У Звягелі відбувся гастрономічний захід «Молодіжний борщ». Організатори назвали його комунікаційним заходом, який має на меті об’єднати різні верстви населення навколо української кулінарної традиції. Про це йдеться у випуску програми «Неподільна Україна» — спільного проєкту телеканалу Н1 та громадської організації «Неподільна Україна», в якому розповідають про найцікавіші події з життя громадянського суспільства нашої держави.

Ідея проведення фестивалю виникла у громадської організації «Волонтерський штаб Житомира», який тогоріч здобув перше місце в Україні з варіння молодого борщу. Однак цього разу концепція дещо змінилася. За словами організаторки Галини Чибуровської, попереднє опитування показало, що лише 2% молоді до 25 років знають склад борщу, а готувати його не вміє жоден.

Цього року виповнюється 440 років з першої письмової згадки про український борщ. Організатори вважають важливим зберегти цю кулінарну спадщину, особливо зважаючи на те, що багато молоді зараз виїжджає на навчання за кордон.

Місце проведення обрали невипадково. Саме у Звягелі починається історія Лесі Українки, і один з учасників – відомий український телеведучий, гастроблогер та журналіст телеканалу 1+1 Костянтин Грубич – готував борщ за рецептом родини поетеси.

У заході взяли участь 12 команд – загалом понад 100 учасників. Серед них – команди внутрішньо переміщених осіб, ветеранів, родин загиблих воїнів, молодіжні ради та гості з інших міст, зокрема із Запоріжжя. Борщ готували під виступи творчих колективів Звягельщини.

Відомий український телеведучий, гастроблогер та журналіст телеканалу 1+1 Костянтин Грубич розповів, що готує так званий Лизаветин борщ за рецептом з родини Лесі Українки.

Крім того, працював ярмарок, на якому майстри та майстрині представили вироби різних технік, сувенірної та крафтової продукції.