Депутатка Розенблат не задекларувала майна та доходів у Дубаї на 1 млн доларів

Олена Розенблат, депутатка Житомирської міськради від партії «Батьківщина» та сестра екснардепа-фігуранта «бурштинової справи» Борислава Розенблата не задекларувала елітну нерухомість в Обʼєднаних Арабських Еміратах на 600 тисяч доларів та дохід від її оренди та продажу на 359 тисяч доларів – сукупно це 959 тисяч доларів або 27 мільйонів гривень за актуальним на той час курсом, – виявили «Схеми» (Радіо Свобода). Сама депутатка сказала журналістам, що нічого не знає про це майно. Про це йдеться на телеканалі Н1 у програмі «Золотий Батон».

Інформацію про приховане майно депутатки та дохід, який ця нерухомість принесла, журналісти знайшли у витоку даних з дубайських державних реєстрів.

Цей масив даних спершу отримав Вашингтонський центр оборонних досліджень (C4ADS) і згодом передав їх норвезькому виданню E24 та Проєкту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP). У межах співпраці з цими медіа, доступ до витоку надали й «Схемам». У травні 2024 року, ґрунтуючись на отриманих даних, журналісти проєкту викрили низку українських чинних та колишніх посадовців у приховуванні своїх елітних активів у Дубаї від антикорупційних органів та громадськості.


Депутатка Розенблат купила, але не задекларувала, готельний номер та квартиру, а також приховала дохід від здачі в оренду й продажу нерухомості.

Згідно з даними з дубайського витоку, у 2019 році депутатка придбала в Дубаї одразу два обʼєкти нерухомості: квартиру за 330 тисяч доларів (7,9 мільйона гривень на момент купівлі – ред.) та готельний номер за 270 тисяч доларів (6,4 мільйона гривень на момент купівлі – ред.).

Номер розташований в елітному готельному комплексі Seven Hotel and Apartments The Palm, а апартаменти на 70 квадратних метрів – у District One Residences 14. Рієлторське агентство Binayah Properties називає цей житловий комплекс «втіленням розкішного життя в Дубаї».


Згідно з даними з дубайського витоку обидва обʼєкти нерухомості з 2019 року принесли Розенблат сукупно 259 тисяч доларів доходу (9,1 мільйона гривень за курсом на момент транзакцій – ред.), який вона також не зазначала у жодній із своїх декларацій. За законом депутати міськрад, як вона, мають вказувати у деклараціях будь-який свій дохід.

Квартиру депутатка продала у січні 2024 року за 459 тисяч доларів. На цій угоді вона заробила 129 тисяч доларів (5,1 мільйона гривень за курсом на момент транзакції – ред.). Проте, у своїх деклараціях про це не згадала. Хоча річну декларацію за 2024 рік Розенблат ще має час подати до 1 квітня 2025 року, одноразовий дохід від 151 тисяч гривень вона мала б вказати у декларації про суттєві зміни у майновому стані, але цього не зробила.

Готельний номер – здається в оренду. Та скільки саме грошей приносить Розенблат – напевно невідомо. Інформація про це в реєстрі відсутня, адже кошти з оренди спершу отримує готель.

На своєму сайті Seven Hotel and Apartments The Palm обіцяє інвесторам гарантований дохід у понад 10% від вартості придбаного готельного номера. Відтак, з січня 2019 року Розенблат могла отримувати по 27 тисяч доларів щорічно, що за пʼять років склало б понад 130 тисяч доларів – дохід, який Розенблат теж не декларувала.

Деяке своє закордонне майно депутатка Житомирської міськради все ж вказує у деклараціях – зокрема, квартиру на 70 квадратних метрів, яку у 2020 році, як вона сама зазначає, придбала у Дубаї за 11,5 мільйонів гривень – але не дохід, який вона приносить. Хоча, цю квартиру Розенблат з 2021 року здає в оренду


Ця квартира міститься у житловому комплексі преміумкласу The Residences at Marina Gate II, який звели у 2019 році. На сайті забудовника, компанії Select Group, зазначено, що «Marina Gate II пропонує розкішне життя в центрі одного з найбільш привабливих районів Дубая».

Згідно з даними витоку з державного земельного реєстру Дубаю, сукупний дохід від оренди цих апартаментів складає понад 100 тисяч доларів (3,5 мільйони гривень за курсом на момент транзакцій – ред.). Проте згадок про ці прибутки у деклараціях Розенблат немає.


У січні 2024 року, відповідно до інформації з дубайського витоку, квартиру депутатки Житомирської міськради винайняв громадянин росії й проживатиме там до січня 2025 року. За це він заплатив 150 тисяч дирхам або 40,5 тисяч доларів.

Згідно з законодавством, кримінальна відповідальність настає при внесенні у декларацію недостовірних відомостей на суму від 1,5 мільйона гривень. Так, за підрахунками «Схем», Розенблат не вказала майна та доходів сукупно на 27 мільйонів гривень (за курсом на момент операцій, – ред.). За це їй може загрожувати одне з таких покарань: до двох років позбавлення волі з забороною обіймати певні посади строком до трьох років, обмеження волі на такий самий термін, громадські роботи, штраф до 85 тисяч гривень.У Національному агентстві з протидії корупції (НАЗК) повідомили, що депутатка міськради не нестиме відповідальності за невиконання вимоги вказувати всі свої статки у деклараціях до 2020 року, адже строки давності притягнення її до відповідальності за це вже спливли.

За те, що Розенблат не вказувала всі свої дубайські статки у подальших деклараціях від 2021 року відповідальність передбачена. У НАЗК відповіли, що проведуть повну перевірку декларацій депутатки, щойно отримають докази володіння нею незадекларованим майном.

Олена Розенблат – сестра екснардепа від партії «Блок Петра Порошенка» Борислава Розенблата. Останній – фігурант так званої «бурштинової справи». Це кримінальне провадження, у межах якого Борислава Розенблата обвинувачують у зловживанні впливом та в отриманні хабарів на 280 тисяч доларів за сприяння іноземній компанії у видобутку бурштину в Україні. Сам Розенблат ці звинувачення відкидає.


Зараз «бурштинову справу» слухає Вищий Антикорупційний Суд. Якщо провину колишнього нардепа доведуть, йому може загрожувати до 12 років позбавлення волі.