Помічник

10 міфів про коронавірус
Медицина, здоровье
11 materials
1
Вступ

«Жовта преса» і сайти фейковий новин потирають руки: їх прибутки зростають, тому що в поточній обстановці паніки про пандемію коронавірусу можна написати все що завгодно, і люди будуть це читати. Наш портал не відноситься до числа таких - навпаки, ми боремося проти помилок і міфів, і завжди надаємо перевірену інформацію, підтверджену офіційними джерелами і науковими дослідженнями.

У цьому огляді ми зібрали найпоширеніші помилки щодо COVID-2019, і постаралися розібратися, де правда, а де вигадка і спекуляція на ситуації, що склалася. Пропонуємо вам ознайомитися, бути в курсі і дотримуватися заходів профілактики.

2
1. Низька смертність

Офіційно оголошена смертність від коронавірусу на сьогоднішній момент - 3,4%, яку так люблять порівнювати зі звичайним сезонним грипом. Насправді, стандартна смертність від грипу становить близько 0,13%, що, як ми бачимо, майже в 30 разів менше смертності від COVID-2019. Можливо, це обумовлено новизною вірусу і тим, що у імунної системи людини немає навіть «первинного імунітету» до першої варіації вірусу. Як кажуть епідеміологи, коронавірус обов'язково повернеться і мутує знову і знову, проте ті, хто вже перехворіє або зробить щеплення, перенесуть нову мутацію набагато легше.

До того ж, статистика - річ тонка. Зараз дані взяті з тим, хто захворів 2-3 тижні тому, так як у коронавірусу досить довгий інкубаційний період, і не враховуються хворі прямо зараз, 2 або 3 дні тому. Таким чином, адекватну статистику можна буде підрахувати тільки після закінчення пандемії, і цілком можливо, що ці цифри підростуть.

3
2. Коронавірус протікає як звичайна застуда або грип

Так, в більшості випадків у молодих людей з міцним імунітетом коронавірус дійсно дуже схожий на грип, однак варто враховувати, що ця болячка проявляється сильніше: захворювання протікає довше, симптоми проявляються гостріше, ймовірність ускладнень - вище. Число важких хворих (не тих, хто помре, а тих, хто перенесе захворювання важко) - 20%, тобто кожен п'ятий, причому 5% потрібна штучна вентиляція легенів, а 15% - оксигенотерапія (вдихання повітря з підвищеною концентрацією кисню).

Збільшено практично всі терміни: інкубаційний, загальний термін хвороби, реабілітаційний період на 30-50%. Повний термін одужання важких хворих може становити до 6 тижнів, що набагато довше «звичайного грипу».

4
3. У групі ризику - тільки старі або люди з хронічними захворюваннями

Коронавірусом може заразитися кожен - це варто прийняти. До того ж, останні новини ЗМІ повідомляють, що від вірусу встигли загинути тритижневе немовля і 16-річна француженка без хронічних захворювань.

За даними китайських Центрів по контролю і профілактиці захворювань - майже половина тих, що заразилися COVID-2019 - люди до 50 років.

5
4. Якщо знаходився в одній кімнаті з інфікованим - захворієш

Тут все дуже умовно. Варто розуміти, що коронавірус відноситься до респіраторних вірусів, а значить, він передається з крапельками слини або слизу, які виділилися з носа і рота хворого при чханні або кашлі. Якщо хворий не прикривав рот, то такі краплі можуть поширитися до 4,5 метрів, однак вони не витають в повітрі, а швидко осідають на підлогу і поверхні. З огляду на це, заразитися можна лише в тому випадку, якщо ви перебували з хворим в радіусі 4,5 метрів або ближче, причому він чхав і кашляв.

Ходити по вулиці, їздити в метро, ​​сидіти в просторому провітрюваному офісі за умови дотримувалися дистанції - безпечно.

6
5. Посилки з закордону дуже небезпечні

За інформацією від китайських лікарів і вчених - найдовше вірус живе на пластиці, до 5 днів. До 3 днів він живе на металі і 24 години на папері та картоні. Як правило, посилки з Китаю йдуть набагато довше, ну а якщо пошта проявила чудеса доставки, досить при отриманні цінного вантажу обробити упаковку антисептиком і не відкривати належну кількість днів.

До речі, замість посилок варто звернути увагу на паперові купюри і металеві монети, так як вони несуть в собі загрозу поширення вірусу. Наприклад, в Китаї заведена практика опромінення потенційно небезпечних купюр ультрафіолетом і поміщення їх під карантин в спеціальне приміщення на 14 днів.

7
6. Коронавірусом можна заразитися від комах або домашніх тварин

Єдиний випадок нібито зараження коронавірусів собаки був спростований, так що на сьогодні доказів цього твердження немає. ВООЗ просто рекомендує як і раніше мити руки з милом після контактів з тваринами, що звичайно, не означає, що вірус не зможе мутувати і з панголінів і кажанів перекинутися на кішок і собак.

По комахах інформації ще менше. Ясно одне - побоюватися варто комарів, так як теоретично та особина, яка вкусила зараженого і тут же сіла на вас - становить загрозу.

8
7. Від вірусу врятує провітрювання і кварцування повітря

Так, згідно з рекомендаціями ВООЗ кімнату слід провітрювати, а також використовувати бактерицидні опромінювачі повітря. Насправді холодне повітря не допоможе миттєво вбити коронавірус, якщо він «витає в повітрі», так само як і процедура кварцування.

Вірус не бактерія, а значить, проти нього не працюють вищезазначені заходи, крім того, при надмірному УФ-випромінюванні можна заробити подразнення шкіри.

9
8. Миття з хлоркою і розпорошення спиртових антисептиків знищить вірус

Миття з хлоровмістними засобами дійсно корисно, так як може знезаразити поверхню підлоги - саме там, в більшості своїй, осідає вірус. А ось розпорошення спирту в повітря - безглуздо і навіть шкідливо: ви все одно не проспиртуете кожен квадратний сантиметр повітря, а ось завдати шкоди органам дихання - можете запросто.

Тут необхідно не витрачати ресурси дарма, так як набагато більш ефективним заходом буде протирання спиртовмісними засобами дверних ручок, предметів загального користування і мобільних телефонів.

10
9. Прийом противірусних препаратів допоможе вберегтися від коронавірусу, а також треба зробити вакцину від пневмонії, щоб захиститися від найважчого ускладнення

Скоріше ні ніж так. Це зовсім не зашкодить вашому імунітету і цілком можливо, що вживаючи противірусні препарати, вітамін С і супутні БАДи, ви знизите ризик зараження і особливо тяжкість перебігу хвороби, проте повністю виключити загрозу не допоможе жоден препарат.

Що стосується вакцини проти пневмонії, то на сьогоднішній день рядовому громадянину доступна або пневмококової вакцина, або вакцина проти гемофільної палички типу В (Hib-вакцина). На думку ВООЗ - обидві цих вакцини не здатні захистити від ураження легень при коронавірусі, так як SARS-CoV-2 принципово відрізняється від уже відомих інфекцій.

11
10. Маска допоможе уникнути зараження

Необхідно розуміти, що звичайна неткана маска - допоміжний засіб, який істотно скорочує вірогідність захворювання, але не повністю виключає його. Хірургічна маска, щільно прилегла до носа і щоках - захищає краще, проте все одно залишається ймовірність зараження через слизові оболонки очей.

У будь-якому випадку, з маскою краще, ніж без неї, за умови правильного дотримання порядку заміни і утилізації. У Китаї, наприклад, в ходу були кепки з козирками і прикріпленими пластиковими прозорими щитками, поверхня яких була суцільною - від чола до шиї.

Коментарі

Хочете додати 04141.com.ua на головний екран і бути в курсі новин?