Поскаржитись на хама новоград-волинці можуть керівництву організації або звернутися до адвоката за правовою допомогою.
Нахамити можуть в магазині, лікарні, в поліції, в школі чи університеті, в державній установі, на роботі, в громадському транспорті і в соцмережах.
Ми дізналися, як і в яких ситуаціях потрібно поводитися, щоб захистити свої права.
Поняття «хамство» в законодавстві України немає. У тлумачному словнику «хамство» визначається як «груба, нахабна поведінка».
В юриспруденції така поведінка тягне за собою відповідальність різного ступеня. Але найголовніший документ, який захищає життя, права і свободу громадян - Конституція України.
Образа честі і гідності
Якщо людину обізвали грубим словом або матюком в ЗМІ або публічно, тоді такий вчинок можна розглядати як образу честі і гідності. Сюди можна віднести образу в громадському транспорті і соцмережах. Ображений може отримати грошове відшкодування в такому розмірі, в якому може це довести.
Наклеп
Під наклепом мається на увазі звинувачення людини в тому, чому немає доказів. Наприклад, звягельчанина звинувачують у продажності, але доказів такого факту немає. Тоді він може звернутися до суду і просити притягнути кривдника до відповідальності. Якщо правдивість сказаного довести неможливо, то потерпілому можуть компенсувати моральну шкоду.
Захист прав споживачів
Якщо новоградцю відмовили в якій-небудь послузі, він також може захищати свої права як споживача. За статтею 4 Закону України «Про захист прав споживачів» покупець має право на відповідну якість продукції та обслуговування, на безпеку продукції, на доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також її виробника. Також споживач має право на відшкодування майнової та моральної шкоди внаслідок браку продукції. Він має право звернутися до суду і громадські організації споживачів.
Куди звертатися, якщо нахамили ...
У магазині, лікарні або держустанові: потрібно звертатися до керівництва організації і подавати цивільний позов до суду, щоб притягнути хама до відповідальності.
Поліцейський: процедура та ж. За статтею 19 Закону України «Про Національну поліції» поліцейський несе кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність.
В університеті або школі: потерпілий може захистити свої права за законом про освіту, так і за законом про захист прав споживачів.
На роботі: спілкування на роботі регулюється корпоративними правилами. Якщо керівник образив особистість співробітника («ти невдаха», а не «ти недопрацював звіт за місяць»), тоді новоградці можуть посилатися на Кодекс Законів про працю України.
Якщо новоградцю нахамили в громадському транспорті або соцмережах, тоді потрібно звертатися до адвоката або юриста. Часто причиною такого конфлікту стає раса, національність або релігія. Як правильно скласти позов і куди звертатися, підкаже фахівець.
Як себе вести
«Потрібно зафіксувати факт події: записати або сфотографувати. Також треба знайти свідків. Адвокати та юристи допоможуть оцінити моральну шкоду.