Під поняттям «вегетосудинна дистонія» слід розуміти порушення в функціонуванні вегетативної нервової системи, що відповідає за рівновагу внутрішніх процесів організму людини. Ця хвороба є досить розповсюдженою, зустрічається в дитячому (близько 25 % випадків) і дорослому віці (досягає до позначки 70%). ВСД може розвиватися в наслідок прояву гострих хронічних захворювань, недосипання, неправильного ритму життя та харчування.
Різновиди терапії
Лікування вегетосудинної дистонії може бути найрізноманітнішим. Проте усі методики схиляються до того, що пацієнту необхідно збалансувати власне харчування та рухову активність і відмовитися від прийому пігулок. Немедикаментозні методи терапії дозволять нормалізувати спосіб життя та налагодити роботу органів і систем в організмі. Серед найбільш поширених методів лікування та профілактики розрізняють:
- психотерапію;
- дієту;
- фізичну терапію;
- масаж;
- ВКТ – відновну кінезіотерапію.
Кожен з методів лікування вегетосудинної дистонії можна комбінувати задля забезпечення максимальної результативності терапевтичного впливу. Однак кожен із методів має свої особливості.
Під «психотерапевтичним впливом» слід розуміти комплексну роботу фахівця, який навчає релаксувати, впроваджує аутотренінги. Головна мета, яка досягається даною методикою, – зняти психоемоційне навантаження з пацієнта та нормалізувати його ставлення до оточуючого світу.
Якщо говорити про підбір дієти, то в кожному випадку методика застосовується з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта. При цьому акцентується увага саме на вживанні необхідних продуктів, котрі мають необхідний набір вітамінів та мікроелементів. Пацієнту можливо доведеться відмовитися від міцного чаю та кави, шоколаду, маринадів та зайвої кількості солі в їжі. Основу раціонуможуть складати крупи, зелень, овочі та фрукти, горіхи та сухофрукти.
Методів фізичної терапії досить багато. Наприклад, ВКТ (кінезіотерапія) будується на комплексному підборі програми і графіку фізичних навантажень. Пацієнту необхідно виконувати вправи на спеціальних тренажерах кросоверах (допускається використання додаткового навантаження), які в подальшому сприяють поліпшенню загального стану. В процесі сеансів фізичний терапевт коригує програму зважаючи на поточний стан та перебіг захворювання. Методика розрахована на пацієнтів усіх вікових категорій та майже не має протипоказань.
Масаж – ще один різновид лікувальних методів при ВСД, суть якого полягає в комплексному впливі на м’які тканини, сосуди, кровообіг та лімфообіг. При вегетосудинній дистонії можуть призначати масаж різних ділянок (голова, шийний відділ та спина) або загальний масаж всього тіла. Масажист-реабілітолог в процесі масажу також може працювати у напрямку пасивної реабілітації, допомагаючи пацієнту виконувати спеціальні вправи, котрі поліпшують кровообіг в судинах, активізують захисні функції організму та сприяють поліпшенню загального самопочуття.
Поради для профілактики ВСД
Для того щоб уникнути розвитку ВСД необхідно ще змалечку правильно організовувати режим активності та відпочинку. Це дозволить уникати перенавантажень а також негативного впливу на організм в стресових ситуаціях. Профілактичні заходи можуть включати заняття фізичною активністю чи фітнесом, йогою, прогулянки на свіжому повітрі, прийом контрастного душу. Щоб отримати професійну консультацію щодо збалансованого фізичного режиму потрібно звернутись в центр фізичної терапії та масажу. Приділіть увагу розв'язанню проблем, що приводять до стресових ситуацій, та здоровому сну (не менше 8 годин на добу).