Катаракта та глаукома є найчастішими чинниками, що забирають у людей можливість бачити світ. Водночас хвороби досить часто супроводжують одна одну. Як вони проявляються й чому так важливо діагностувати їх на ранніх етапах — читайте далі.
Етіологія хвороб та симптоматика
Глаукома — це захворювання, що характеризується порушенням функцій очей, за якого періодично відбувається підвищення внутрішньоочного тиску. Візуально побачити хворобу можна під час загострення — зіниця стає зеленуватого відтінку. Це хронічне, прогресивне захворювання. Такі зміни призводять до пошкоджень й атрофії зорового нерва, а інколи й до неминучої сліпоти. Відновлення уражених ділянок, а відповідно, і функцій неможливе. Проте розвиток захворювання можна успішно стримувати.
Катаракта характеризується поступовим помутнінням кришталика, який пропускає все менше світла. При цьому людина бачить немов через водяний заслін. Якщо вчасно не звернутися до офтальмолога, через певний період зір втрачається повністю. Від виникнення хвороби ніхто не застрахований, у зрілому віці вона вражає кожного третього. Єдине ефективне лікування — операція.
Для лікування глаукоми створюють альтернативну дренажну систему для відведення рідини в оці, для катаракти — замінюють помутнілий кришталик на штучну лінзу.
Спільні та відмінні риси захворювань
Попри те, що ці хвороби по-різному проявляються, є й таке, що їх об’єднує:
- виникають найчастіше в людей після 45 років;
- на ранніх етапах протікають безсимптомно;
- мають небезпечні наслідки. Якщо терапію не розпочати своєчасно, пацієнт не матиме шансів на відновлення зору.
І головне — консервативне лікування лише стримує прогресування хвороби, відтерміновує втрату зору, проте не забезпечує повного одужання. Найефективнішим методом є хірургічна операція.
Відмінність полягає в тому, що після видалення катаракти є великі шанси на 100%-не повернення зору. При глаукомі такої можливості немає, зорові функції не підлягають відновленню. Проте можна зупинити подальший розвиток хвороби й не допустити повної сліпоти.
При катаракті погіршується робота лише кришталика, при глаукомі через порушення циркуляції рідини наступають незворотні патології всього очного яблука.
Подвійний удар для зору
Катаракта та глаукома інколи супроводжують одна одну. Кожне з цих захворювань може спровокувати інше. Частіше вони розвиваються в одному оці, рідше — одразу в обох. Зумовлено це тим, що характер перебігу хвороб спричиняє порушення всередині ока. Під час розвитку глаукоми страждають судини очей, утворюються крововиливи й навіть новоутворення. Сукупна дія всіх чинників може призвести до зміни структури кришталика й розвитку катаракти. Помутніння кришталика супроводжується його збільшенням і, відповідно, підвищенням внутрішньоочного тиску (вторинна глаукома). У такому випадку без операції не обійтись.
Профілактика може вберегти
Передбачити появу офтальмологічних захворювань досить складно. Проте регулярні профілактичні заходи можуть значно знизити ризик їх виникнення. Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, достатня кількість вітаміну С в організмі, збалансовані фізичні навантаження та правильне харчування допомагають залишатися здоровими та не позбавляти себе можливості бачити світ.
Джерело: visium.com.ua