Ринкові умови постачання блакитного пального стали вже звичними для всіх зацікавлених юридичних осіб та починають ставати такими для фізичних осіб. Втім, незалежно від фактичної можливості вільно обирати постачальника газу, багато хто не надто замислюється над тим, як обрати кращого з них. Зважаючи на те, що фіксованих цін більше не буде і формування фактичної ціни здійснюватиметься на ринкових умовах, варто почати працювати над питанням вибору просто зараз.

З чого обирати?

Згідно “Правил постачання природного газу” та Закону України “Про ринок природного газу”, постачанням природного газу підприємствам України може займатись як “Нафтогаз”, так і приватні компанії, такі як ТОВ “Криворізька енергетична компанія” https://kr-energo.com/. На перший погляд, може здатися, що закупівля у державних постачальників, таких як міські чи обласні газзбути, має бути вигіднішою, однак, практика демонструє значні розбіжності з цим хибним уявленням. Також існує доволі цікава можливість бути не тільки споживачем, але й постачальником газу, отримавши відповідну ліцензію. Звичайно, цим краще займатись за наявності власних сховищ, котрі дозволяють зберігати значні обсяги пального, що було закуплене на мінімумі ринкових цін.

Окремо варто сказати про сам процес формування ціни на газ. Для забезпечення максимальної відкритості, законодавством порядок розрахунку вартості газу не встановлюється, а значить, все залежить саме від ринку. Виходячи з цього, для довгострокових планів варто замовити ринкові дослідження, або власними силами слідкувати за змінами через сайт УЕБ.

На кому зупинитись?

Сила звички провокує піти шляхом найменшого спротиву та вибрати в якості постачальнику старий газзбут, міський чи обласний. Однак, в реальності для споживача такий крок може обернутись помітними збитками: за результатами аналізу договорів постачання за 2018 рік від аналітиків ProZorro було помічено значне завищення ціни на газ відносно ринкових. В середньому, на кожну тисячу кубометрів газу спостерігались “зайві” 2 тисячі грн. Звичайно, за таких умов природній газ варто закуповувати виключно через відкриті аукціони, тим самим максимально зберігаючи свої кошти.

Серед додаткових важливих моментів, що можуть вплинути на вибір постачальника, варто виділити залежність від обсягу витрат. Так, за умови витрат газу вищих за 30 млн кубів на рік, є можливість одночасного укладення декількох угод.