Після того, як в Україні запровадили електронні онлайн-аукціони, підхід до реалізації й оренди майна, яке перебуває під управлінням держави й територіальних громад, суттєво змінився.
Перша спроба запустити проєкт «Прозорро.Продажі» була здійснена у 2016 році, тоді в системі відбувалася реалізація активів банківських установ, які знаходились у стадії ліквідації під управлінням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Проєкт виявився дуже ефективним, тож його запровадили для реалізації об’єктів малої приватизації та інших активів державної та комунальної форми власності.
Зараз на платформі «Прозорро.Продажі» здійснюється продаж:
- Активів банківських установ, які знаходяться у стадії ліквідації;
- Об’єктів малої приватизації;
- Майна державної та комунальної форми власності;
- Необробленої деревини;
- Майна боржників банкрутів;
- Металобрухту;
- оренда земельних ділянок;
- майно приватних компаній
Після початку роботи системи «Прозорро.Продажі» близько 38,13 тисячі осіб стали учасниками онлайн-аукціонів. Продаж майна на аукціонах приніс 52,07 мільярди гривень. Такі цифри доводять поширеність електронних торгів та прозорість доступу для всіх охочих до активів, що належать державі та територіальним громадам.
Тож пропонуємо детальніше розглянути аукціони системи «Прозорро.Продажі», яким чином вони проводяться і як наблизитися до перемоги.
В системі «Прозорро.Продажі» проводять англійські (класичні) та голландські аукціони.
Спершу розглянемо класичну модель онлайн-аукціону.
Аукціон за класичною (англійською) моделлю проводять шляхом збільшення початкової вартості. Рівень кроку торгів складає 1% від початкової вартості. Торги проводять в 3 раунди упродовж дня.
Електронні торги автоматично починаються у встановлений заздалегідь термін.
Всім, хто планує брати участь в аукціоні, радимо завбачливо (десь за 10-15 хвилин до того, як розпочнеться аукціон) скористатися особистим кабінетом для переходу за посиланням на аукціон або посиланням, яке направляє учасника на електронну адресу.
Одразу після початку торгів системою відкривається інформація, що стосується кількості учасників та інформація про їхні закриті цінові пропозиції. Під час цього етапу учасник розуміє послідовність, коли можна подати свою пропозицію в раунді. До того, як аукціон розпочнеться, відомості, що стосуються кількості учасників та їх пропозицій є закритими.
Послідовність учасників визначають враховуючи розмір їхніх пропозицій — від найменшої до найвищої. Якщо пропозиції збігаються, враховують час подання — від поданих пізніше до поданих раніше. Учасник, закрита цінова пропозиція якого виявиться найвищою після розкриття пропозицій, за чергою буде останнім, тобто в учасника буде право останнього кроку, а це підвищить шанси перемогти.
За 5 хвилин до початку торгів система робить перерву, а після вже починається перший раунд. Кожен учасник має 3 хвилини в раунді, щоб подати свою пропозицію. Пропозиція не обмежується за розміром, але вона не повинна бути меншою за мінімальний крок торгів.
Треба зауважити, що рахувати мінімальний крок потрібно враховуючи свою попередню пропозицію, а не останню пропозицію учасника. Через це трапляється таке, коли учасник перемагає з відривом лише на гривню.
Між раундами система робить трихвилинну перерву.
Після завершення 3 раунду системою одразу визначається переможець, який надав найвищу запропоновану ціну.
Учасникам потрібно запам’ятати, що система розглядає тільки двох учасників, які надали найвищі цінові пропозиції.
Після того, як аукціон завершується, торговою системою формується протокол торгів. Далі переможець сплачує гроші за придбаний лот, підписує акт про продаж майна або укладає договір купівлі-продажу враховуючи тип реалізації майна.
Резюмуючи вищевикладене, можна стверджувати, що класична (англійська) модель торгів проста й зрозуміла. Перемогу в аукціоні здобуде учасник, який запропонує найбільшу ціну. Однак знання всіх тонкощів цієї моделі торгів наблизять учасника аукціону до статусу переможця.
Детальніше про аукціони й про подальші дії переможця читайте в нашому матеріалі «Чи варто купувати майно на аукціонах Прозорро.Продажі» та СЕТАМ».
Упродовж 5 років юридична компанія «E-Zakupivli» супроводжує публічні закупівлі та угоди з купівлі-продажу майна на електронних торгах. Наші фахівці взяли участі у понад 800 аукціонах і ми сміливо стверджуємо, що 90% переможців — це учасники, які на етапі подання закритих цінових пропозицій подали найбільшу ціну.
Якщо Вас зацікавив це матеріал й Ви бажаєте - Купити або взяти в оренду державне або комунальне майно, запрошуємо Вас на нашу платформу E-ZAKUPIVLI . Ця платформа містить всі аукціони «Прозорро.Продажі» та СЕТАМ, а зручна система фільтрів допоможе Вам швидко знайти те, що Вам потрібно. Спеціалісти компанії «E-Zakupivli» нададуть Вам кваліфіковану консультацію та допоможуть взяти участь й перемогти в онлайн-аукціоні.
Також радимо ознайомитися з інформацією про голландський аукціон, детальніше у нашому матеріалі «Голландський аукціон. Чи дійсно ціна майна зменшується».