Камін служить у домі десятиліття. Він обігріває приміщення, забезпечує дім гарячою водою, створює атмосферу і затишок. Але щоб прилад довго і добре виконував свої функції, треба зробити грамотний вибір камінної топки.
Топка — внутрішня камера каміна, де згоряє паливо, і куди тепло далі поширюється приміщенням. Перед покупкою підбирають, якої потужності пристрій підійде: він буде основним джерелом тепла, чи достатньо обігрівати одну кімнату. Враховують також, де краще місце для каміна або печі, і яка модель підійде для конкретного дизайну. Розглянути, які топки для каміну бувають, і дізнатися технічні характеристики можна тут.
Які бувають камінні топки
Коли ухвалюють рішення, яку камінну топку вибрати, то враховують комплекс характеристик пристрою і задачі, які він має виконувати. Розрізняють такі види топок:
- За матеріалом: чавунні, сталеві. Чавунні — збірні, з болтовим з’єднаннями. Вони масивні і важчі за сталеві. Чавун довго нагрівається і повільно віддає тепло. Частіше їх встановлюють для обігріву будинку. Сталеві топки герметично зварюють. Для захисту стінок і зварних швів всередині сталевої топки роблять футерування — облицьовують спеціальною цеглою-шамотом або керамікою. Це збільшує тепловіддачу і час нагріву топки. У сталевих топок більше варіантів дизайну.
- За доступом до живого вогню: відкриті та закриті. У закритих вогонь горить за скляними або металевими дверцятами. Такі прилади краще зберігають тепло і добре нагрівають приміщення. У відкритих топках є доступ до живого полум’я. Тепло в них зберігається гірше, але вони також можуть бути джерелом опалення кімнати.
- За способом передачі тепла в приміщення: з водяним контуром, з повітряним контуром. У топці з водяним контуром розташовано спеціальний резервуар, в якому вода нагрівається і потім потрапляє в систему опалення. Повітряна топка обігріває приміщення та суміжні кімнати через систему розподілення гарячого повітря.
- За дизайном: класичні, сучасні, хай тек. Вибір залежить від стилю приміщення та призначення топки — обігрівати, забезпечувати гарячою водою весь будинок, створювати інтер’єр.
- За способом установки: кутові, тунельні, вбудовані в стіну, з порталом, пристінні, острівні в центрі приміщення.
- За видом палива: на дровах, газі, на твердому паливі.
Важливо враховувати об’єм та потужність топки. Потужність чавунної топки залежить від об’єму і може бути від 10 до 18 кВт. Такий пристрій служить як самостійне джерело тепла в домі. У сталевої топки номінальна потужність менша — от 4,2 до 7 кВт.
Принцип роботи камінної топки та її влаштування
Від комплектації топки і додаткового обладнання залежить її функціональність. Топка каміна складається з чавунної чи сталевої топочної камери, заслінки-шибера в моделях закритого типу, колосникової решітки, димозбірника та зольника. Закриті обладнують скляними дверцятами, які можуть відкриватися по типу гільйотини, вправо, вліво.
Працює прилад так:
- У камеру топки закладають дрова, пелети, вугілля в залежності від конструкції.
- Інтенсивність горіння в закритих топках регулюють шибером: відкриваючи заслінку, збільшують подачу повітря в камеру. У нижній частині топки встановлюють колосникову решітку, якою також забезпечують подачу кисню.
- Корпус нагрівається, тепло акумулюється і поступово передається в приміщення.
- Дім збирається у димозбірнику і через нього виводиться в димохідну трубу. Додатково у димозбірнику обладнують камеру допалювання газів та накопичувач тепла. Так утворюється менше шкідливих речовин.
- Зола збирається у спеціальній коробці-зольнику, яка розташована під колосниковою решіткою.
Камін — це покупка на роки. Тому важливо врахувати всі нюанси вибору і особливості різних моделей топок, співвідношення економічності, потужності та функціональності системи.