Повномасштабний наступ російських військ на територію України, що почався 24 лютого, негативно вплинув на ситуацію з покрівельними матеріалами та огорожами. Їх вартість різко підвищилася. У цій статті ми розглянемо, які конкретні ситуації вплинули на подорожчання трьох лінійок — профнастил, металочерепиці та забору жалюзі. Також ми спрогнозуємо, чого чекати надалі від будівельного ринку України.

В лютому 2022 року українські заводи-виробники профнастилу чекали на нові поставки рулонної сталі — основного матеріалу для виготовлення цього покрівельного матеріалу. Бухти металу закуплені Україною ще в листопаді 2021 року. Справа в тому, що відсутність рулонної сталі на складах на початку року — нормальна ситуація. Профнастил є сезонним матеріалом, пік затребуваності якого припадає на літо-осінь. У цей час люди активно будуються. Під кінець року запаси рулонної сталі вичерпуються. Трейдери стають на нові поставки, а Україна укладає договори з постачальниками рулонної сталі. Серед них найбільшими є Китай, Індія та Південна Корея. На початку кожного року бухти металу прибувають в Україну.

У лютому 2022 року логістична структура порушилася. Війська росії почали незаконно обстрілювати українську територію. Постраждали й порти, зокрема Одеса, куди приходила рулонна сталь. Вони закрилися, і кораблі з бухтами металу, які прямували в Україну, мусили змінювати маршрут. Перевалочний пункт знайшовся в Туреччині. Там рулонну сталь завантажили на вантажівки і повезли сухопутними дорогами в Україну.

Поки кораблі шукали альтернативний порт, утворився дефіцит рулонної сталі. Він був не таким відчутним у лютому, березні та квітні, оскільки 75% українського бізнесу припинило діяльність. З травня почалася відбудова деокупованих територій. Попит на покрівельні матеріали, зокрема профнастил, виріс.

Що сталося в результаті? По-перше, через російську агресію поламалася логістика. Морський шлях доставки був дешевшим і швидшим. Сухопутна доставка виявилася важкою, бо на кордонах європейських країн з Україною утворилися великі затори. По-друге, збільшилася вартість пального. Всі ці фактори призвели до того, що ціна на профнастил виросла на більш як 30% в Україні порівняно з довоєнними часами.

Металочерепиця подорожчала на 25%

Ситуація з металочерепицею аналогічна. Цей покрівельний матеріал подорожчав з тих же причин, що й профнастил. До порушеної логістичної структури та росту вартості пального додамо ще й дефіцит рулонної сталі в Європі. Пошук аналогічних матеріалів виявився важким. Замінити дешеву китайську, індійську чи корейську сталь виявилося складно.

Через війну ціна на металлочерепицу виросла на 25% порівняно з довоєнними показниками. Попит на неї упав у три рази. Ринок металочерепиці врятувало те, що у травні жителі деокупованих областей України почали повертатися до своїх будинків і ремонтувати їх. Люди зрозуміли, що зима 2023 року прийде швидко. А пережити холод без цілого будинку і нормальної покрівлі неможливо.

Забори Жалюзі виросли в ціні на 20%

Ситуація з заборами жалюзі схожа. Це матеріал для огорожі, однак, як профнастил та металочерепиця, він теж виготовляється з рулонної сталі. Логічно, що на підвищення його ціни вплинули проблеми з доставкою, подорожчання пального, дефіцит сталі у Європі. Тому ціна на забори жалюзі піднялася на 20% порівняно з довоєнними часами. До цих причин варто додати нестабільний курс валют. Долар та євро ростуть, а гривня падає на міжнародному валютному ринку.

Що можна прогнозувати, чого чекати далі від будівельного ринку? Подорожчання металочерепиці, профнастилу та заборів жалюзі буде й надалі. Умова — якщо долар і євро будуть далі рости. Єдине, що зупинить ріст іноземних валют, — перемога України над росією у війні. Тому працюймо далі й вірмо в ЗСУ!