Незважаючи на те, що в Україні побільшало одружень, розлучень теж вистачає. За інформацією Мінюсту, за півроку 2022 року шлюб розірвали 7632 подружжя. Якщо ви хочете офіційно розлучитися зі своїм партнером, можна відвідати сайт https://юрконсультация.com.ua/, де опублікована корисна юридична інформація щодо розірвання шлюбу (механізм, зразки позовних заяв тощо).
Через суд чи через РАЦС?
Якщо обидва члени подружжя згодні розірвати шлюб та не мають неповнолітніх дітей, вони можуть звернутися з метою розірвання шлюбу до РАЦСу.
Через суд їм доведеться зробити це у двох випадках:
- Вони мають дітей, яким ще не виповнилося 18 років;
- Ініціативу розлучитися має одна особа, інша її в цьому не підтримує.
Позовні заяви не будуть розглядатися судом у двох випадках:
- Коли дружина вагітна;
- Коли у подружжя є дитина від 0 до 1-го року.
Позов не буде розглянуто навіть у тому випадку, якщо дружина сама хоче розірвати шлюб зі своїм чоловіком. Коли дитині виповниться 1 рік і 1 день, вже можна сміливо подавати позов до суду.
Необхідні документи
Для розірвання шлюбу знадобиться:
1. Свідоцтво про шлюб (його оригінал). З якихось причин немає цього документу? Це не є проблемою. Можна звернутися до РАЦСу та протягом встановленого для даної процедури терміну отримати його дублікат чи виписку з Реєстру про активний запис про ваш шлюб. Допускається, щоб це зробив адвокат чи хтось, хто має довіреність від позивача. Таку довіреність можна оформити у посольстві чи консульстві нашої країни, якщо у позивача виникла потреба розірвати шлюб під час перебування за кордоном.
2. Паспорти (копії).
3. Свідоцтво про народження дітей, якщо пара має спільних дітей.
Як подавати заяву
Для розлучення через РАЦС можна подавати заяву за місцем реєстрації чоловіка чи дружини. У разі, якщо ви розлучаєтеся судовим шляхом, необхідно подати позов за місцем реєстрації саме відповідача. Проте якщо у пари є неповнолітні діти, позивач може подавати заяву за місцем фактичного проживання їхньої родини. У такому випадку необхідно до документів додати ще підтвердження, що відповідач дійсно проживає разом з позивачем та дитиною. Подібний документ може видати голова ОСББ чи ЖЕК. Позовну заяву можна скласти самостійно: в інтернеті можна без проблем знайти відповідний зразок.
Чи обов'язково особисто брати участь у процесі?
Аби розірвати шлюб, подружжя має особисто з'явитися у РАЦСі тоді, коли їм буде призначено. Якщо розлучення проходить через судові інстанції, на засідання необов'язково приходити. Чоловіка і дружину на них можуть замінити їхні юристи.