Зібрались у туристичний похід?

Ніж вам там точно знадобиться. Питання лише в тому – який ніж?

Пропозицій на ринку справді багато. Існує величезне різноманіття моделей ножів усіх видів, розмірів та форм. Всі вони дуже різні.

І тут виникає така ж безліч питань. Що у ножі дійсно важливе, а що є просто маркетинговою приманкою? Чим ніж для бушкрафту відрізняється від ножа виживання? І чи потрібні вони туристові?

Що ж. Заплутати у цих питаннях дуже легко.

Так звані «швейцарські ножі»

Що ще недавно продавалося у вітчизняних магазинах у якості туристичних ножів?

Зазвичай це були багатофункціональні складні моделі, що головним чином могли запропонувати вам власне клинок ножа і відкривачку для консервів. Інколи до комплекту інструментів входили також вилка та ложка. Ну і ще щось «до смаку».

Як бачимо, головне завдання такого ножа – не дати померти туристові з голоду. Причому, переважно враховуючи те, що турист, швидше за все, не полюватиме на дичину, а принесе їжу із собою, у вигляді консервів, концентратів, круп.

Чи продається щось таке в наш час? Звичайно! І вибір лише збільшився!

Сучасні багатофункціональні (так звані «швейцарські») ножі надають своїм власникам набагато багатіші можливості, чим старі моделі. До того ж часто вони бувають навіть більш компактними та зручними.

Для багатоденного туристичного походу такий ніж справді буде корисним. Хоча б навіть у ролі запасного. Та й місця він багато не займе.

Ніж для бушкрафту

І все ж таки, в наш час під терміном «туристичний ніж» заведено мати на увазі щось більш серйозне, чим невеликий функціональний складень.

У цьому плані на нас багато в чому впливають західні традиції. У тих же США не перше століття існує поняття «бушкрафт», що передбачає життя умовах дикої природи. І головна відмінність від того туризму, до якого ми звикли тут у тому, що мається на увазі куди більша автономність туриста. Наприклад, очікується, що ви будете облаштовувати капітальну тривалу стоянку для життя у лісі. Тобто, будете хоча б хоч трохи, але щось будувати. Також мається на увазі, що ви, хоча б частково, харчуватиметеся тим, що здобудете своїми силами в дикій природі шляхом збирання, риболовлі, полювання. І, зрозуміло, ніж для всього цього вам знадобиться. Інколи він навіть підмінить сокирку (або працюватиме з нею спільно). Ніж здатний до такої серйозної праці і називають ножем для бушкрафту.

Як бачимо, ця концепція помітно відрізняється від звичного нам туристичного ножа. І це не дивно, бо подібні ножі вживали не туристи, а мисливці-промисловики, геологи, натуралісти та шукачі пригод. Тобто люди, яки не виїжджали до лісу на пікнік, а місяцями жили у його зелених глибинах.

Декілька порад щодо вибору туристичного ножа

Зрозуміло, до сучасного ножа для бушкрафту і вимоги пред'являються особливі:

Ніж має бути міцним і надійним. Якщо йдеться про основний ніж, бажано, щоб він був фіксованим. Складаному «швейцарцю» краще відвести роль компактної «запаски».

Якщо ми беремо фікс, краще взяти фултанг – тобто, ніж, руків’я якого фактично є продовженням клинка, хвостовиком з накладками чи обмоткою на ньому (для зручності утримання). Такі ножі помітно міцніші за моделі з всадними хвостовиками.

Краще брати руків’я прямокутне або овальне в перерізі (вона не провернеться у долоні під час роботи). Також руків’я має бути достатньо великої довжини та об'єму, щоб бути зручною саме для вашої долоні. Бажано щоби руків’я було простої форми. Різного роду упори та надто великі вирізи можуть підійти далеко не під кожну руку.

А ось про всякі порожнисті руків’я-контейнери в дусі Рембо краще забути. Вони дуже знижують міцність конструкції.

Форму клинка краще вибрати класичну. З прямим обухом чи дроп пойнт. Вони – найуніверсальніші. Товщиною в обуху не менше 2,5 та не більше 5 мм. Нам потрібна міцність, але великий важкий ніж потрібний далеко не завжди. Зайва вага в поході в цілому не потрібна.

Різного роду пили, стропорізи, кішкодери на основному робочому ножі теж є надмірністю і, найчастіше, просто прикрасою.

Навпаки, чойл та надійний майданчик для упору великим пальцем на обусі – елементи дуже корисні.

Ще один маленький лайфхак, який заощадить вам чимало нервових клітин

Не купуйте відверто дешевий ніж. Він вас точно підведе в самий неочікуваний момент. Але й щось надто дороге, що вам не по кишені, краще теж не брати. Такий ніж може бути просто шкода використовувати. А його втрата буде причиною великого розчарування.

Тож, розраховуйте свої ресурси. Вам має бути не шкода і не страшно пустити ваш ніж в діло. А інколи навіть і трохи позловживати навантаженнями на нього.

В принципі, ви повинні хоча б приблизно уявляти куди, для чого і як поїдете чи підете. Багато в чому вибір найбільш зручного ножа залежить саме від цього. Ми ж дали тут деякі загальні рекомендації, які, сподіваємося, вам допоможуть.