Всім ще з уроків біології відомо, як відбуваються процеси дихання рослин. Людський організм влаштований інакше, тому ми й чудово співіснуємо на нашій планеті, залежать один від одного.

Вуглекислий газ – це діоксид вуглецю, який у хімії представлений формулою CO2. Це газ без запаху та кольору, незначний відсоток якого міститься у повітрі. Саме він є джерелом чистого вуглецю для рослин, який є основою всіх їх процесів життєдіяльності. СО2 відіграє дуже важливу роль у процесі фотосинтезу, даючи можливість рослинному організму виробляти енергію, необхідну для зростання та розвитку. Без вуглекислого газу рослини просто загинуть, як людина без кисню.

Вплив вуглекислого газу на врожайність

Якщо рослинник при вирощуванні рослин використовує помірне за потужністю освітлення рослин, він може не турбуватися, що його вихованцям не вистачить вуглекислого газу, що міститься в повітрі. СО2 при встановленні потужних джерел світла буде недостатньо, щоб культури могли повністю поглинути і використовувати світлову енергію.

Даючи рослинам додаткову кількість вуглекислого газу разом із потужним освітленням, садівник допомагає їм поглинати більше світла, що позитивно позначається на проведенні процесу фотосинтезу. В результаті вони починають швидше рости, формувати пишніші суцвіття і соковиті плоди, які містять значно більшу кількість смакоароматичних речовин. В результаті рослиновод отримує врожай не лише трохи раніше, а й у значно більшій кількості. Суцвіття та плоди виростають соковитішими і об'ємнішими, що говорить про поліпшення їх якості.

Ще одна позитивна сторона використання СО2 у теплицях та гроубоксах https://growershouse.com.ua/grouboksy-ukr/  – представники флори стають більш стійкими до підвищених температур та світлових опіків. Вони можуть добре почуватися при показниках термометра в 30-35 градусів.

Як підвищити концентрацію СО2?

Відкритий ґрунт

Підвищити рівень концентрації вуглекислого газу в повітрі у відкритому ґрунті не так просто. Через вільний рух повітряних мас він швидко випаровується з місця висадки. Навіть для незначного підняття відсотка його утримання садівникам знадобиться велика кількість газу та енергії, що стане просто невиправданим. Його позитивний вплив просто зведеться нанівець. Однак є все ж таки один спосіб. Він має на увазі внесення до ґрунту органічних добрив https://growershouse.com.ua/dobryva-ta-stymulyatory-ukr/ , які в процесі розкладання виділяють вуглекислий газ. Це продовжується досить довго, що дозволяє наситити наближені до рослин шари повітря СО2.

Закритий ґрунт

У закритому грунті справи зовсім інакше. Завдяки тому, що рослини вирощуються в закритому просторі, підвищити концентрацію вуглекислого газу в них досить легко. Відразу хотілося б уточнити, що цінова політика всіх найпоширеніших способів досить широка, тому кожен гровер має насамперед орієнтуватися на свій гаманець. Також все залежатиме від площі культивації та кількості зростаючих культур.

Підвищити рівень СО2 у теплиці чи гроубоксі можна такими способами:

• Генератор вуглекислого газу

• Стиснутий вуглекислий газ у балонах

• Ферментація або бродіння

• Використання органіки

• Компостування

• Сухий лід

Яку кількість СО2 подавати рослинам та в який час?

Сотні тисяч років тому концентрація вуглекислого газу в атмосфері нашої планети була набагато більшою, ніж сьогодні. Оскільки в процесі еволюції рослини пристосувалися до цих умов, вони здатні поглинати значно більше СО2, ніж його зараз перебуває в повітрі. За словами учених, вони можуть ефективно використовувати до 1500 ppm газу. А оскільки в атмосфері його концентрація сьогодні досягає лише 400 ppm, то ефект від підвищення його дозування дуже відчутний. Рослини зможуть виробляти набагато більше енергії в процесі фотосинтезу, що позитивно позначиться на їх зростанні та продуктивності – це факт.

Однак варто розуміти, що насамперед на ефективність процесу фотосинтезу впливає саме потужність світла. Справа в тому, що при низькій концентрації СО2 рослинні культури здатні переробляти не всю світлову енергію, що надходить їм. Тому якщо Ви вирішили підвищити контракцію вуглекислого газу в теплиці або гроубоксі, то неодмінно варто подбати про потужне освітлення.

Досвідчені гровери радять підтримувати концентрацію вуглекислого газу в закритому ґрунті на рівні 1200-1500 ррm. Такий показник є найоптимальнішим. Однак він актуальний лише при використанні ДНаТ або LED світильників потужністю не менше ніж 600 Вт на площі культивації в 1 м2. При меншій освітленості його слід зменшити. Також рослинникові слід розуміти, що в нічний час, коли рослина відпочиває, вона не поглинає вуглекислий газ. Це означає, що при вимкненому світлі потреба його надходження відпадає. Завжди слід відключати збагачувач СО2 на ніч.