Незалежно від того, вирішили ви писати роботу самостійно, чи купити кандидатську дисертацію, вам потрібно ретельно підготуватися до захисту. Вміння презентувати свою роботу – не менш важливе, ніж здатність її написати. Якщо ви нервуєте, вагаєтесь, або не знаєте з чого почати, ця стаття саме для вас: зібрали прості, але працюючі поради та стратегії для тих, хто готується до захисту кандидатської. Розбираємо крок за кроком!

№1: розбирайтеся в темі

Навіть якщо ви прийняли рішення не писати роботу самостійно, ви повинні розбиратися у темі та чітко усвідомлювати її вплив. Справа не лише в тому, що треба звучати впевнено під час захисту, справа в тому що ця робота буде назавжди «прикріплена» до вас як до кандидата наук. Тобто ця робота частково визначає вашу кар'єру, формує уявлення про вас як про професіонала. Але не будемо надмірно відступати від головного: розуміння роботи необхідно для її презентації. Ви повинні бездоганно та впевнено орієнтуватися в темі, і кількість даних за темою у вашій пам'яті повинна навіть перевищувати кількість даних за темою у самій дисертації.

№2: впевненість – ключ до успіху

Це стосується як захисту дисертації, так і життя загалом. Але під час захисту дисертації – це абсолютно незамінний інструмент. Адже, коли ви говорите та тримаєтесь впевнено, ви обґрунтовуєте власну думку, а не помиляєтесь. Навіть у науковій сфері є певний простір для деякого маневру в рамках теми. Головне – тримайтеся впевнено. У письмовій роботі важлива точність, а от під час усного захисту ви можете сміливо відступати від теми, розбавляти її додатковими контекстами, тощо.

№3: створіть план та слідуйте йому

Читати з листка – це абсолютне «ні». Але зазирати у план при захисті дисертації – цілком прийнятно і навіть створює додаткове враження підготовленості кандидата. За основу плану можете взяти зміст роботи та додатково доповнити його важливими фактами та тезами, навколо яких ви зможете побудувати свою розповідь.

Ваша промова не повинна бути сумбурною та розгубленою, ви повинні розуміти, що оцінювальна комісія дивиться на роботу інакше, ніж ви. Ваша задача – ознайомити їх з цією роботою, щоб вони розуміли її так само повноцінно.

№4: будьте готові до запитань

План – це чудово, і треба слідувати йому. Але у захисті кандидатської дисертації, як і у житті далеко не завжди все йде за планом. Будьте готові до очікуваних та неочікуваних запитань, тобто, ваша промова повинна передбачати можливість перерватися та відповісти на запитання. При цьому, навіть відповідаючи на запитання, балансуйте між відповіддю та слідуванням плану. Після того як ви дали відповідь на запитання, відразу повертайтесь у задана русло, плавно підводьте до наступного пункту, демонструючи послідовність та логічність як вашої роботи, так і її захисту.

№5: розслабтеся

Важливо бути не лише впевненим та підготованим, але й розслабленим. Коли ви спокійні та не нервуєте, ваш мозок працює краще, і ви здатні на більше. До того ж, ваша розслабленість передається оточуючим, а невимушена атмосфера завжди сприятливіша для отримання бажаного результату.

Головне – бути готовим до викликів

Кандидатський ступінь – це не лише про здатність написати дисертацію. Тут потрібно більше. Це певний рівень підготовки, вміння обґрунтовувати власну позицію, справлятися з певним рівнем стресу, впевненість у своїй кваліфікації. Тож, так, дисертацію можна і купити, і це зовсім не означає, що ви гірший професіонал, якщо ви здатні її захистити. Під час захисту потрібно бути готовим до будь-яких викликів та бути здатним впоратися з ними. І, напевне, це і є головна порада.