Міжнародні вантажоперевезення – складна сфера діяльності. Це стосується як технічного аспекту, так і юридичного.

Як відомо, морські перевезення належать до повільних способів доставки вантажу до місця призначення. Головним їх плюсом є вартість, особливо на тлі «швидких», але дорогих авіаційних вантажоперевезень.

На жаль клієнти нерідко бачать лише вигідні тарифи, забуваючи при цьому про можливість обману чи шахрайства з боку транспортних та логістичних компаній.

Як же вчасно розпізнати обман?

Перед початком співробітництва з якоюсь транспортною компанією необхідно прояснити кілька питань:

1. Як давно існує фірма? Крім дати реєстрації, корисну інформацію також можуть надати реквізити та свідоцтво про реєстрацію підприємства.

2. З якими компаніями раніше працювала транспортна фірма? Контакти та відгуки мають бути на сайті або надаватися диспетчером/менеджером на запит.

3. Які ставки у транспортної компанії та що туди входить.

4. Що прописано у договорі? Наскільки повно та правильно він складений?

5. Чи всі документи, що запитуються, надає транспортна компанія? Чи здійснює експедитор страхування своєї відповідальності і чи перебуває він у якихось професійних асоціаціях?

Зазвичай цих питань вистачає, щоб з'ясувати, чи не зіткнетеся ви з несумлінними виконавцями чи «одноденними компаніями». Але якщо перші два пункти відносно прості і зрозумілі, то з трьома рештою розібратися людині, яка не присвячена питанням логістики, досить важко. Ми намагатимемося дати докладні пояснення щодо кожного з них, тож уважно підійдіть до цього питання.

Ставки: фрахт та надбавки

Тарифи компаній складаються з фрахту (базової ставки) та різних надбавок. При цьому основна сума (без урахування надбавок) розраховується по-різному, залежно від виду транспортування. Вартість автоперевезення, наприклад, залежить від відстані, вантажопідйомності та обсягу кузова автомобіля, а також додаткових послуг (терміновості, необхідності оформлення і т.д.).

Надбавки поділяються на кілька типів. Основні – це паливні та валютні. Зустрічаються також деякі інші різновиди (збір за безпеку, документальні збори).

Занадто низькі ціни на далекі перевезення можуть бути приводом замислитись – а чи все гаразд із компанією? Нерідко шахраї «ловлять» довірливих замовників саме на вигідну ставку, але розплачуватися в результаті доводиться подвійно, а то й утричі.