Форвардний контракт вважається базовою угодою для здійснення купівлі-продажу. Він фіксує наміри продавця передати товар у належний термін, відповідної якості та кількості, а також бажання покупця повністю оплатити надане зазначеним способом. Це відмінне рішення для фермерів, адже дозволяє зафіксувати поточну ціну та не боятись різкого спаду у наступному сезоні.
Вигоди та особливості форвардних контрактів
Укладення форвардного контракту на наступний посівний сезон убезпечує обидві сторони від несподіваних змін. Однак підписувати такі документи можна лише добровільно, не передаючи свої зобов’язання третім сторонам. Відмовитись від виконання можна лише за взаємної згоди. Контракти використовують не лише фермери, але й банки, трейдери, державні установи.
Спочатку такі документи були методом державної підтримки фермерів. Після початку війни їх стали активно використовувати всі учасники ринку, адже форс-мажори можливі щодня. До основних видів форвардних контрактів належать:
- постачальницькі — для роботи з товаром;
- валютні — для обміну валюти за фіксованим курсом;
- розрахункові — без поставок продукції, за взаємними розрахунками.
Документи поділяються на фінансові та товарні, в тому числі предметом можуть бути фондові індекси та процентні ставки.
Плюси та мінуси форвардних контрактів для фермерів
Оскільки аграрний бізнес сам по собі високоризиковий, фермери оцінять такі аспекти:
- можливість розробляти стратегії розвитку справи;
- планування прибутку на підставі продажу продукції;
- можливість отримання раннього фінансування за рахунок авансу;
- чітке визначення майбутнього попиту на сезонну продукцію;
- зменшення ризиків щодо цін та якості продукції;
- гарантія реалізації поставки у визначений термін.
Потрібно враховувати, що форвардний контракт не здатний убезпечити від усіх ризиків. Може бути сильний неврожай чи інші обставини, які не дозволяють виконати зобов’язання одній зі сторін. Бажано перед підписанням перевірити репутацію потенційного бізнес-партнера, іноді можна хеджувати ризики.
Що говорить законодавство
Є декілька основних законів, які регулюють роботу форвардного ринку, в тому числі «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки». Податковий кодекс може трактувати контракт як дериватив, цивільно-правовий договір, фінансовий інструмент. В результаті він отримує всі якості фінансового інструмента, схожого на цінні папери.
Державні форвардні програми можуть стати значною допомогою аграріям, оскільки держава закуповує майбутній врожай на організованому ринку та одразу виплачує половину його вартості. Це дає можливість покрити поточні витрати та зменшити кількість ризиків для обох сторін.
Форвардні контракти укладаються особисто, поза межами біржі. Сторони індивідуально визначають умови, які вигідні для покупця і продавця. Для підписання контракту не потрібно жодних витрат.