
17:09, 14 червня 2016 р.
Чому в Україні подорожчають ліки від діабету і тиску
Для пересічних українців є дві новини від МОЗ.
Перша – вже з серпня ціни на ліки в нашій країні знову повинні змінитися. Друга – не факт, що вони підвищаться. Навпаки, чиновники розраховують, що цілий ряд препаратів стане дешевше. Для цього плaнується запустити систeму рeферентного ціноутворeння. Цe ознaчає, що ціни на мeдикаменти в Укрaїні будуть порівнювaти з aналогічними в сусідніх крaїнах, "зі схoжою еконoмічною ситуaцією". І, якщo у нaс виявиться дoрожче, продaвців пoпросять підкoригувати прaйси.
Власне, сама ідея не нова: про неї у профільному відомстві говорять вже не перший рік.
Але тільки на початку цього місяця з'явився проeкт МOЗ "ПРO реферeнтном ціноутворeння на лікaрські зaсоби". І пoки нeясно, кoли і в якoму вигляді її приймуть, аджe докумeнт щe нe пройшoв грoмадського oбговорення.
Лікарська формула
Чиновники пропонують порівнювати цінники у вітчизняному роздробі з аналогічними у Болгарії, Молдові, Польщі, Чехії, Словаччини, Латвії, Сербії та Угорщини. Заявлена вартість в Україні на оригінальний препарат не повинна перевищувати мінімальну ціну на цей же препарат у зазначених державах.
Якщо ж мова йде про генерике (аналог оригінального ліки), то його вартість пропонується вираховувати за спеціальною формулою. Якщо самого оригіналу в наших аптеках немає, то до аналогу застосовується таке правило: не дорожче, ніж в країнах Східної Європи і на 20% дешевше, ніж коштує оригінал в ЄС. Нові генерики повинні коштувати на 10% дешевше, ніж зареєстровані раніше.
Експерти Apteka.ua дивуються: чому ціни на генерики у нас повинні становити саме 80% від вартості оригінальних ліків. Адже, приміром, у Болгарії цей показник складає лише 20%, в Австрії – 52%, у Франції – 45%, в Іспанії -60% і т. д. "Малювати" такі ж високі ціни на оригінальні препарати в Європі дозволено хіба що італійським продавцям.
І в цьому експерти вже побачили руку лобістів. Дана норма вигідна українським виробникам ліків, які рідко випускають оригінальні медикаменти, але масово штампують генерики. Між тим, як розповів UBR.ua глава компанії Astellas Pharma в Україні Кшиштоф Седлецький, тільки на розробку нового лікарського речовини фармацевти витрачають, як мінімум, $1 млрд. І ще не факт, що воно виявиться ефективним, а продажу майбутнього препарату дозволять хоча б повернути вкладене.
У випадку ж з генериками ризиків і витрат набагато менше, - пояснює експерт.
У аналітиків Apteka.ua є сумніви у чесності та формули мінус 10% від вартості зареєстрованого раніше генерика. "Адже це означає, що кожний наступний препарат буде на 10% дешевше від попереднього, що може створити обмеження доступу на ринок для багатьох препаратів", - вважають експерти.
Знижки та націнки
Щоб протестувати дію проекту на практиці, Apteka.ua вирішили розрахувати вартість препаратів від артеріальної гіпертензії та цукрового діабету і порівняти їх з нинішніми.
Експерти взяли оригінальний препарат амлодипіну "Норваск". Зараз на нього задекларована оптово - роздрібна ціна в 590,05 грн. за упаковку з 30 таблеток. Це більш ніж в 10 разів перевищує мінімальний поріг в Угорщині. Якби продавці керувалися новими правилами вже зараз, цей препарат коштував би у нас всього 55,7 грн.
Тобто, у разі прийняття проекту, більшість продавців ліків з діючою речовиною амлодипін будуть змушені знизити ціни на 30-80%, - вважають експерти.
У той же час, деякі виробники, навпаки, отримають можливість підвищити розцінки на 11-118%. Ресь йде, знову –таки, про вітчизняних фармацевтичних фабриках. Так, згідно з підрахунками аналітиків Apteka.ua, "Аладін" від "Фармак" може подорожчати на 11,5%, "Амлодипін" ("Лекхім") – на 68,9%, "Амлодипін КВ" ("Київський вітамінний завод") – майже на 118%.
Але от у випадку з препаратами бісопрололу (від гіпертонії) ситуація інша. Зараз основний препарат з цим діючою речовиною - "Конкор" - в Україні коштує дешевше, ніж в референтних країнах. Отже, після впровадження нових правил оригінальний препарат може подорожчати на 42%, а його аналоги – на 8% - 285%. Найбільше виростуть у ціні, зокрема "Бипролол" Борщагівського ХФЗ (на 116,3%) і "Бісопролол КВ" "Київського вітамінного заводу" (на 285%).
А ось ліки для зниження рівня цукру в крові в Україні в більшості випадків дорожче, ніж в країнах, з якими нас пропонують порівнювати. Так що, якщо проект Моз затвердять, препарати глімепіриду, приміром, подешевшають 3, 5-7 разів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Євро-2016: Хто переможе на турнірі?
проголосувало 726 відвідувачів
Австрія
0,3%
Албанія
0,6%
Англія
3,4%
Бельгія
0,8%
Ірландія
0,1%
Ісландія
1,2%
Іспанія
16,8%
Італія
5,8%
Німеччина
35,4%
Північна Ірландія
0,4%
Польща
1,8%
Португалія
2,1%
Росія
1,4%
Румунія
0,0%
Словаччина
0,0%
Туреччина
0,1%
Угорщина
0,1%
Уельс
0,3%
Україна
21,1%
Франція
5,5%
Хорватія
1,9%
Чехія
0,3%
Швеція
0,3%
Шейцарія
0,3%
Останні новини
15:30
Вчора
ТОП новини
Оголошення
11:20, 28 березня
17
11:30, 28 березня
3
10:01, 1 квітня
10:01, 1 квітня
14:41, 24 березня
151
live comments feed...