11:24, 13 січня 2017 р.
Сьогодні українці святкують Щедрий вечір
У народі 13 і 14 січня ще називають днями Меланки і Василя, які завершують малий святковий цикл зустріччю Старого Нового року.
Щедрий вечір народне свято слов'ян, що йде корінням вглиб дохристиянської історії. Традиція відзначати Старий Новий рік виникла після 1918 року, коли було введено нове літочислення. Різниця між юліанським календарем ("старим стилем") і григоріанським календарем ("новим стилем") становить 13 днів, завдяки чому і з'явився Старий Новий рік.
У християнській традиції свято приурочене пам'яті преподобної Меланії Римлянки, що жила в Римі в IV-V століттях. Меланія була дочкою римського сенатора, якій у спадок дісталося багатство батька. Свята вирішила присвятити своє життя слідуванню вченню Христа. Її стан витрачався на місіонерську діяльність, створення громад і монастирів. Разом з чоловіком служителька поширювала Заповіт серед безлічі народів. День її смерті (13 січня - 31 грудня за церковним календарем) став пам'ятною датою в православній традиції. Згодом релігійні обряди змішалася з язичницькими, що дійшли до наших днів.
Назву Василів вечір свято отримало на честь пам'яті про Святого Василя Великого, одному з великих каппадокійців (видатних діячів, чия інтерпретація вчення користується авторитетом), якого церква вшановує 14 січня (1 січня за старим стилем).
Слідуючи українській новорічній традиції, вечір з 13 на 14 січня називають Щедрим, тому що до нього готують щедрий святковий новорічний стіл: вдруге протягом зимових свят вариться кутя, але вже скромна, а на столі повинні переважати м'ясні страви (ковбаси, смажене м'ясо, печеня і т. п.). До багатого столу готують також млинці, пироги з сиром, м'ясом, вареники зі сметаною.
Головне святочне дійство Щедрого вечора це - щедрування. Як тільки починає сутеніти, групи щедрувальників, переважно молодь, влаштовують величальні новорічні обходи і поздоровлення, під час яких піснями славлять господарів, бажають їм здоров'я й достатку на весь рік, за що і отримують щедру нагороду. Щедрівки відрізняються від колядок неодмінним приспівом "Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров'я".
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Представникам якої професії Ви довіряєте найбільше?
проголосувало 85 відвідувачів
Адвокат
3,5%
Банкір
1,2%
Будівельник
2,4%
Військовослужбовець
18,8%
Економіст
1,2%
Державний службовець
0,0%
Журналіст
2,4%
Лікар
4,7%
Народний цілитель
0,0%
Повія
22,4%
Політик
0,0%
Психотерапевт
1,2%
Поліцейський
2,4%
Продавець
1,2%
Священнослужитель
12,9%
Страховий агент
1,2%
Суддя
0,0%
Учитель
24,7%
Останні новини
17:54
13 січня
ТОП новини
Оголошення
22:31, 9 січня
12:00, 4 січня
10:28, 2 січня
live comments feed...