11:42, 15 січня 2017 р.
Як з'явився долар, і чому він зелений?
Зелененькі шарудячі купюри викликають тремтіння в руках і в ногах. Сьогодні всі звикли бачити ці грошики «зелененькими», і бажано, щоб купюр із зображенням знаменитого президента Бенджаміна Франкліна (для непосвячених - це і є заповітна «долар»). Але підгрунтя цих заповітних купюр, а також їх перейменування, кольору досі для багатьох дослідників представляється загадкою. Звідки з'явився цей сьогоднішній володар світу? Як з маленької нікчемної монети-купюри він перетворився світового пана? Почнемо все по порядку.
Історія виникнення слова «долар»
Отже, саме слово «долар» і відповідний знак ($) набагато давніші, ніж сама валюта. Версій про те, як з'явився цей знак і це назва сила-силенна. Почнемо з того, звідки походить саме слово «долар». Історія його походження настільки давня, щоб не заплутатися в усіх хитросплетіннях історії просто-напросто неможливо. Традиційно вважається, що коріння назви купюри йдуть ... в країну Східної Європи під назвою Чехія. Саме в одному з міст цієї країни карбували талер (тоді його називали іоахимталер). Але англійці в деякій мірі перебрехали і стали називати талером не тільки валюту іоахимталер, а й португальські реали, а зніми заодно і іспанські песо, які були як дві краплі води схожі на іоахимталер. Пізніше американці «запозичили» ця назва у англійців: так талери почали «далерами».
Але є й інша версія. Вона неухильно стверджує, що американці запозичили назву своєї національної валюти не у англійців, а у скандинавів. Адже приблизно в цей же час Данія і Швеція використовували монети, які називалися «Далер». А ще одна (не менше правдоподібна версія) говорить про те, що батьківщиною долара стала Північна Америка, де активно зверталися голландські так звані «левендаалдерси» - «левові даалердери або талери». Версія стверджує, що саме звідси і пішов долар.
Проте, талери-Далер поки ніякою з країн не були «приватизовані» вони вільно зверталися в якості валюти, але статусу національного грошового знака так і не отримали. А американці в 1784 році зробили цю валютою своєю національною. При цьому, історія Сполучених Штатів Америки наводить своєрідну жарт: Центральна федеральна влада змогла «забрати» емісію долара в свої руки через майже двісті років (у другій половині 19 століття). Саме до 19 століття всі штати могли спокійно випускати долари, які їм подобалися: колір, дизайн та ін. Суттєво різнилися. До речі кажучи, «первісток» паперовий долар з'явився в 1785 році.
Як виник символ «$»? Хто його придумав?
Історія символу долара - $ також повниться своїми загадками і секретами. Як свідчить офіційна версія, прабатьком символу долара стало іспанське песо (P), до якого додавалося S, (це означало песо в множині). Пізніше торговці постійно накладаючи знак S на P, спростили його. А дві вертикальні палички на символі долара вийшли з-за того, що на валюті іспанців були зображені дві колони, які символізували Гібралтарські стовпи або, як казали англійці, «Долари зі Стовпами»\ Pillar Dollar.
Ще одна популярна версія говорить про те, що символ долара з'явився завдяки Сполученим Штатам Америки (здається мені, що і версія-то ця придумана самими американцями). Англійською мовою назва звучить як United States of Ameriсa (скорочено - USA). Так ось, ця версія стверджує, що символ похідний від назви американської держави на англійській мові. При цьому здійснюється зсув двох перших букв і (U і S), а частина букви U змінилася: зникла нижня частина букви, а залишилися тільки дві вертикальні палички, які в поєднанні з буквою S і дали символ національній валюті країни. Занадто пахне непідробним патріотизмом.
До речі, історія походження того ж англійської фунту не менш романтична і заплутана: кажуть, що він (символ) стався від слова Libra, а вірніше сказати, про першої літери цього слова.
У будь-якому випадку, історія походження знака досить заплутана і з'ясувати сьогодні, яка з версій найправдивіша, не представляється можливим. Зате на сьогоднішній день популярний символ $ використовує не тільки світова держава. До нього вдалися і такі більш дрібні країни як Аргентина, Чилі, Колумбія, Домініка, Мексика, Куба, Бразилія і навіть такі країни як Нікарагуа і Тонго.
Історію США в особах можна переглянути на її валюті. Найзнаменитіші і видатні президенти «засвітилися» на цій банкноті. Перший президент країни, який прославився своїми завоюваннями, Джордж Вашингтон гордо прикрашає $ 1, третій президент Томас Джефферсон, полум'яний борець за свободу і демократію, прикрашає $ 2, шістнадцятий президент, який переміг у війні Півночі проти Півдня і віддав своє життя в боротьбі за свободу і демократію, геніальна людина свого часу, Абрахам Лінкольн потрапив на купюру $ 5. 10 доларів прикрашає Гамільтон, якого справедливо називають одним з батьків-засновників Сполучених Штатів. Двадцятку прикрашає сьомий президент США Ендрю Джексон.
П'ятдесятка прикрашена вісімнадцятим президентом, героєм громадянської війни Уліссом Грантом. Ну і нарешті сотка. На ній зображений один з найдивовижніших президентів США, який був і чудовим ученим, талановитим публіцистом і тактовним дипломатом, Бенджамін Франклін.
Мало кому відомо, що в історії США були купюри, номінальною вартістю 500 доларів, тисяча, п'ять тисяч і навіть десять. Але сьогодні така купюра - музейна рідкість.
Це цікаво - чому на купюрах можна друкувати живих президентів?
До речі кажучи, в 1864 році американці прийняли закон, згідно з яким на грошових банкнотах категорично забороняється поміщати портрети живих президентів. Історія прийняття та причин прийняття цього закону досить цікава і смішна. Справа в тому, що один з чиновників, який відповідає за випуск грошей на фінансування, головним чином, громадянської війни, був настільки честолюбний, що вирішив помістити на одну з банкнот свій власний портрет. Все б нічого, американці, зайняті в той час війною, напевно, навіть не звернули б уваги на те, чий портрет знаходиться на їх національній валюті, якби не дивовижний збіг обставин: чиновник був відомим бабієм і незабаром став героєм цілого сексуального скандалу, пов'язаного з домаганням до своїх підлеглих (практично всі без винятку були жінками). Ось законодавець США і вирішив внести таку заборону на приміщення портрета чинного і живого посадовця, щоб він своєю поведінкою не псував усю репутацію валюти і країни в цілому.
Боротьба з фальшивомонетниками.
Купюри ретельно охороняються від будь-якого роду підробок і фальшивомонетництва. Як відомо, батьки-засновники валюти, а також всі знамениті президенти, на частку яких випало взяти управління країною на початковому етапі розвитку, були масонами або належали до різних масонських лож. Так що і символи, зображені на купюрах, далеко не такі прості, як може здатися на перший погляд. Кожна купюра має свої потаємні знаки, зрозуміти які можуть тільки посвячені. Намі залишається тільки зрозуміти, що цифра «тринадцять», магічно зустрічається на банкнотах в тому чи іншому вигляді означає штати-засновники Сполучених Штатів Америки.
Для історичної довідки: штатів спочатку було всього тринадцять, саме вони і підписали Декларацію незалежності 1776 року, а потім до них приєдналися і всі інші штати. На купюрах зображені різні визначні пам'ятки країни: розташований у Вашингтоні Меморіал Лінкольна, будівля Міністерства Фінансів США, Білий Дім, Капітолій, Індепенденс Холл (знамените місце, яке стало колискою незалежності США).
Банкнота сьогодні має далеко не зелений колір, вірніше сказати, зелений з домішкою рожевих, помаранчевих та ін. Відтінків. На початку поставлене запитання, чому долар зелений, можна відповісти наступне: для безпеки. Адже валюта повинна бути надійно захищена. А 70-ті роки 19-го століття відзначилися бурхливим розвиток фотографії. Це, в свою чергу, дозволяло фальшивомонетникам і особливо заповзятливим легко відтворювати чорно-білі банкноти, які були в обігу в країні, зелений колір застосовувався лише по краях і в мінімальній кількості. Так що постало серйозне питання про те, як же захистити власне населення від такого роду «ділків». Зелена фарба, до речі кажучи, була вже закуплена, тому вирішили використовувати її в якості основного кольорі забарвлення національної валюти. Ось таким чином «зелені» стали зеленими.
Що являє собою долар в наш час?
Сьогодні долар - світова валюта, без якої не обходиться практично жодна торгово-обмінна і не тільки операція між державами. Звичайно, багато експертів нарікають на швидку смерть, загибель, падіння цієї валюти. Нарікають, до речі кажучи, вже на протязі майже двісті років, передбачаючи кожен раз чергове падіння ось-ось, буквально днями. Звичайно, Америка грішить боргами практично перед усім світом. Але при цьому не варто забувати, що світ перед Америкою грішить тим же ділом.
Так, Америка іноді «піддруковує» гроші, випускаючи в обіг нічим не забезпечені купюри. Але яка з країн не спокушається таким випуском? Так що, незважаючи на всі передрікання, національна валюта Америки продовжує прекрасно себе почувати, не дивлячись на всі невтішні прогнози. До речі кажучи, передрікають Сполученим Штатам Америки п'ятий за всю її історію дефолт, причиною якого стануть численні борги. Але, будьте впевнені, ця країна з усім впорається.
Обмінний курс (Exchange rate)
Обмінний курс - це сума в одній валюті , яку потрібно заплатити для покупки іншої валюти, тобто для обміну валют.
Обмінний курс часто називають валютним курсом.
Існує два види обмінних курсів:
- Поточний курс, тобто курс на даний момент часу.
- Форвардний валютний курс. Цей курс розраховується на поточний день, але використовується при розрахунках в майбутньому.
Оскільки валюти завжди торгуються в парі, обмінний курс завжди впливає на вартість валют в парі по відношенню один до одного. Якщо ціна базової валюти (яку ви хочете купити) зростає, вартість валюти (якої ви платите за базову) падає по відношенню до першої.
Наприклад, якщо ви хочете купити євро за долари США (в валютній парі EUR / USD ) за курсом 1 євро / 1,25 дол., Вам для покупки 1 євро потрібно буде заплатити 1,25 дол. Якщо євро виросте, обмінний курс може стати рівним, наприклад, 1 євро / 1,30 дол. Це означає, що євро виріс в ціні, і тепер для покупки 1 євро вам потрібно заплатити 1,30 дол. Іншими словами, євро подорожчав по відношенню до долара США.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Представникам якої професії Ви довіряєте найбільше?
проголосувало 85 відвідувачів
Адвокат
3,5%
Банкір
1,2%
Будівельник
2,4%
Військовослужбовець
18,8%
Економіст
1,2%
Державний службовець
0,0%
Журналіст
2,4%
Лікар
4,7%
Народний цілитель
0,0%
Повія
22,4%
Політик
0,0%
Психотерапевт
1,2%
Поліцейський
2,4%
Продавець
1,2%
Священнослужитель
12,9%
Страховий агент
1,2%
Суддя
0,0%
Учитель
24,7%
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:07, 13 січня
17
22:46, 1 січня
52
12:07, 13 січня
11
11:46, 13 січня
81
live comments feed...