• Головна
  • Чоловіки Лесі Українки: Як нещасливе кохання переслідувало поетесу все життя
10:11, 25 лютого 2019 р.

Чоловіки Лесі Українки: Як нещасливе кохання переслідувало поетесу все життя

До дня народження великої української поетеси зібрав неймовірні факти її по-жіночому нещасливої і важкої долі

"Я не завжди тямлю, за що і через що я кого люблю… Не знаю і, скажу правду, знати не домагаюсь. Люблю і вже. Любов абсолютної справедливості не знає, але в тім її вища справедливість. У світі стільки несправедливо-прикрого, що якби не було несправедливо-лагідного, то зовсім не варто було б жити. Не від нас залежить поправити більшу половину всесвітньої несправедливості безпосередньо, будемо ж поправляти її іншою несправедливістю – любов'ю!", – Леся Українка.

25 лютого 1871 року Лариса Косач-Квітка народилася у місті Звягель, а нині Новоград-Волинський. Мати – Ольга Драгоманова-Косач – письменниця, яка творила під псевдонімом Олена Пчілка, а батько – Петро Косач, був високоосвіченим поміщиком, який також дуже любив літературу і живопис.

У сім'ї Ларису називали Лесею, що послугувало її творчим псевдонімом з 1884 року. Леся Українка вміла майстерно вишивати, грала на фортепіано, окрім української та російської, знала грецьку, латинську, французьку, німецьку, польську, болгарську та італійську мови. При цьому французькою вона спілкувалася краще, аніж російською.

До п'ятого класу Лариса не вчилася в школі, лише вдома за власною програмою мами. Такий вчинок вона аргументували тим, що не хотіла російського впливу для своєї доньки.

У 12 років Ларисі поставили страшний діагноз – туберкульоз кісток, з яким вона мучилася вже життя Леся Українка часто подорожувала у теплі країни аби поліпшити свій стан здоров'я. Померла поетеса у віці 42 роки в грузинському селищі Сурамі.

За життя Леся вразила Україну і світ своєю творчістю та інтелектом. Серед інтелігенції, яка в більшості складалася з чоловіків, вона була однією з найвідоміших поетес в Україні. Навіть сам Іван Франко назвав її "єдиним мужчиною в нашому письменстві". Хоч сама Українка не вважала себе гідною і нігтя Франка.

У Лесі Українки було чотири чоловіки за життя. Перше кохання – Максим Славінський, молоді роки пройшли за уроками грузинської мови з Нестором Гамбарашвілі, найщиріше кохання вона відчула до Сергія Мержинського і за шість років до смерті стала дружиною Климента Квітки.

З Максимом Славінським Лариса зустрілася коли їй було 15, а йому 18 років. Він був товаришем старшого брата поетеси Михайла. Максима та Леся об'єднала любов до поезії Генріха Гейне. Дослідники досі не розуміють чому ці романтичні стосунки не розвинулися, а залишилися дружніми. Відомо, що матір письменниці Олена Пчілка недолюблювала Максима. Однак це навряд чи було причиною розриву, адже Лариса була дуже впертою дівчиною.

Максим Славінський

Максим Славінський

Коли Лесі було 24 роки, у будинку її родини знімав кімнату грузинський хлопець Нестор Гамбарашвілі. Лесю захоплював Нестор і його особливий народ. Вона давала йому уроки французької мови, а він вчив її грузинської. Гамбарашвілі згодом розбив серце відомої українки, коли вона поїхала лікуватися у Ялту. Він одружився на багатій дівчині. Про це Леся дізналася не від нього особисто, а з листа матері. Зреагувала поетеса словами: "Попався, жучку, в панську ручку!". Поетеса важко переживала зраду і писала Несторові листи, на які так і не отримала відповіді. Відомо, що у 1958 році Гамбарашвілі плакав на могилі Лесі.

Леся Українка і Нестор Гамбарашвілі

Леся Українка і Нестор Гамбарашвілі

Найбільше Леся Українка кохала Сергія Мержинського, який в Ялті лікував туберкульоз легень. Сергій був дуже розумною і ерудованою людиною. Освіту він здобув у Києві, працював над перекладами, захоплювався театром, був громадським діячем. Леся їздила до Сергія у Мінськ, допомагала з лікуванням і не покинула його до самої смерті. Однак це кохання не було взаємним. Сергій вважав ці стосунки дружнім, навіть робочими. Він кохав іншу жінку. Леся жахливо пережила смерть коханого. Від стресу і перевтоми її власна хвороба почала прогресувати. Вона ще довго відновлювала сили у санаторіях Карпат, у Сан-Ремо, на Кавказі, в Ялті, далі були Кутаїсі і Берлін.

Леся Українка і Сергій Мержинський

Леся Українка і Сергій Мержинський

За шість років до смерті Лесі Українка одружилася. Її чоловіком став добрий друг Климент Квітка. Біографи вважають, що між ними не було пристрасті, втім була глибока дружба, довіра та опіка. Він був на 9 років молодшим від Лесі. Займався музикою та етнографією, хоч і був юристом. Відомо, що до останніх днів Квітка ревнував Лесю до Мержинського.

Климент Квітка

Климент Квітка

Деякі дослідники приписують Лесі Українці нетрадиційне кохання з Ольгою Кобилянською. Свої здогади вони будують на листуванні, де жінки звертаються одна до одної пестливими словами. Проте більшість науковців упевнені, що великих жінок пов'язувала лише щира дружба.

Леся Українка і Ольга Кобилянська

Леся Українка і Ольга Кобилянська

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Лапух
16 квітня 2020 р., 18:37
))))
Оголошення
live comments feed...