17:37, 2 квітня 2019 р.
Гульська Міна на Новоград-Волинщині: таємниці підземної фортеці
Селище Гульськ Новоград-Волинського району ховає під старовинним городищем один з найпотужніших опорних пунктів «лінії Сталіна», що мала прикривати західний кордон СРСР. Зветься він «Гульська міна».
Цікаві факти:
7-й Новоград-Волинський укріпрайон простягнувся на 120 км, й нараховує 216 об’єктів. Вони, здебільшого, розташовані на правому березі річки Случ, але деякі знаходились і на лівому, утворюючи потенційний плацдарм для контрнаступу.
Ріка Случ поблизу Гульська
Комплекс «Гульської міни» – це справжнє секретне підземне місто. Велика група тутешніх дотів поступалася за розмірами і вогневою потужністю тільки Могилів-Подільському укріпрайону. Значна частина цього велетенського комплексу є доступною для огляду. Звичайно, якщо ви знайдете справжній вхід – а це ще той квест!
На глибині 10-15 м знаходились кулеметні та артилерійські вогньові точки (їх нараховують 5), приміщення для особового складу, сотні метрів коридорів і шахт, командний пункт, склади, лазарет, дизель-генераторна станція, вентиляційна, туалети та колодязь. «Увінчує» все це велика «шапка» давнього городища.
В тиші довжелезних коридорів чутно іноді дуже дивні звуки: вода, яка просочується по стінах, струмки, що прокладають собі шлях невідомими річищами іржавих труб, летючі миші, власне дихання, та ще щось невловиме, яке водночас жахає та притягує.
В тунелях Гульської міни
Коли за тобою з гуркотом зачиняється одна з дверей, здається, що виходу більше нема… Серед глибокої тиші спочатку не чутно нічого, а потім тебе огортає з усіх боків ледь чутне, але настирливе шурхотіння, що нібито піднімається з невідомих глибин… Знову хочеться на поверхню…
В 1941-му Гульська міна не була ареною довгих боїв. Вже 5 липня її було прорвано, але бої всередині окремих дотів йшли ще, принаймні, 9 днів, про що свідчить напис, надряпаний одним з останніх захисників. Частина приміщень була підірвана, ще частину свідомо доруйнували в післявоєнні роки. Але усі спроби заборонити відвідування підземель розбивалися о цікавість дослідників та чорних археологів. Тому зараз Гульська міна – один з найпривабливіших об’єктів підземного туризму в Україні. На жаль, внутрішнє обладнання давно розграбоване, але такою є ціна відносної доступності.
Розташування укріплень відносно мапи Гульська
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
12:37, 16 грудня
11
12:30, 18 грудня
11:29, 16 грудня
18:42, 17 грудня
13
live comments feed...