• Головна
  • Як використати інфраструктурну субвенцію у 2019 році? Рекомендації Мінрегіону
13:55, 2 травня 2019 р.

Як використати інфраструктурну субвенцію у 2019 році? Рекомендації Мінрегіону

4 квітня 2019 року Уряд розподілив бюджетну субвенцію на розвиток об’єднаних територіальних громад в обсязі 2,1 млрд грн. Субвенцію розподілено між 806 об’єднаними територіальними громадами, які цього року перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом.

Щоб знайти правильне рішення щодо використання субвенції – необхідно розпочати з мети цієї допомоги. Субвенція надається для стимулювання розвитку утворених громад, формуванню інфраструктури.

Аналізуючи досвід громад використання субвенції в минулих роках – найбільше її було витрачено на розвиток освіти, медицини, купівлю техніки для комунальних підприємств та на ремонт або будівництво доріг.

Проте, 2019 рік має стати роком суттєвих змін щодо спрямування субвенції. В листі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 18 лютого 2019 року №7/19.1/2595-19  до ОТГ визначений пріоритет, який має бути врахований при формуванні переліку проектів, які плануються фінансувати за рахунок цієї субвенції у 2019 році, першочергово спрямувати кошти на розроблення містобудівної документації (у разі її відсутності).

Генеральний план разом з планом зонування території – є основними містобудівними документами на місцевому рівні, вони призначені для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Проте відповідно до «Звіту про стан просторового планування в Україні» станом на 01 січня 2017 року всі міста України мають розроблені генеральні плани, але для міст районного значення застаріла документація (розроблена до 1990 року) склала – 44,3%, для міст обласного значення – 25,2%, обласних центрів – 4,5%.

Для сіл та селищ ситуація з оновленням генеральних планів ще гірша. Лише 72,2% сіл та селищ взагалі мають генеральні плани, з них селища мають – 61,4% застарілої документації, села 64,3%.

Ситуація, щодо відсутності актуальної містобудівної документації в об’єднаних громадах, виникла через три причини:

·відсутність спеціалістів архітекторів у громадах, погана комунікація голів ОТГ з районними архітекторами;

·відсутність фінансування на розробку документації;

·недостатнє розуміння важливості містобудівної документації представниками влади.

Генеральний план разом з планом зонування території дає можливість змінити межі населених пунктів. Земельні ресурси значно забезпечують власними надходження бюджети ОТГ. Але дивним вбачається ситуація, що серед 28 674 населених пунктів межі встановлені лише для 1 385, а це всього лише 4,83%. Також варто звернути увагу, що встановлення меж на підставі застарілої містобудівної документації – дуже ризикована та малоефективна інвестиція.

Кожна стратегія розвитку ОТГ має завдання  щодо покращення інвестиційного клімату в громаді, всі хочуть залучити інвестиції, бізнес, щоб створювалися нові робочі місця, збільшувалася чисельність населення, бюджети. Однак, у разі відсутності генерального плану та плану зонування території на території громади неможливо будуватися. У разі відсутності плану зонування, лише розробивши детальний план (який уточнює та доповнює положення генерального плану) можливо це робити, але для цього потрібно щонайменше півроку.

Потрібно бути реалістами та дати відповіді для себе на два питання:

Чи дійсно ваша громада готова до інвестицій, якщо там, навіть, не можна будуватися?

Що доповнює та уточнює детальний план розроблений у 2019 році у застарілому генеральному плані 1990 року?

Як було зазначено вище, серед головних проблем, що призвели до ситуації тотальної відсутності актуальної містобудівної документації, субвенція дозволяє розв'язати проблему з фінансуванням, лист Мінрегіону та ця стаття, можливо, переконають вас у важливості містобудівної документації.

Щодо спеціалістів: експерти з просторового планування Програми «U-LEAD з Європою» можуть надати вам необхідну консультаційну підтримку на шляху розробки основного містобудівного документа. За такою підтримкою звертайтеся до регіональних Центів розвитку місцевого самоврядування.

Олександр Гнітецький, радник з просторового планування Програми «U-LEADз Європою»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...