• Головна
  • В Україні відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
09:53, 9 травня 2019 р.

В Україні відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

В Україні відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

У четвер, 9 травня, Україна відзначає День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Цей пам'ятний день прийшов на зміну радянському Дню Перемоги і відзначається в Україні, починаючи з 2016 року.

Для України Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року з нападу нацистської Німеччини на Польщу. У цей день німецька військова авіація бомбила Львів та інші міста.

З 17 вересня учасником Другої світової війни став Радянський Союз, напавши на Польщу і окупувавши частину її території, згідно з таємним протоколом до пакту Молотова-Ріббентропа (в даному документі нацисти і комуністи ділили Східну Європу на зони інтересів).

Нацистсько-комуністичний союз був зруйнований 22 червня 1941 роки після німецького вторгнення в СРСР. Протягом року з початку Другої світової війни Україна була окупована військами Третього Рейху. Вигнання нацистів почалося восени 1943 року і завершилося в кінці 1944-го. Український напрямок був головним на Східному фронті: тут діяло від 50 до 75% всіх дивізій Вермахту і половина всіх радянських сил.

Після вигнання нацистів та їхніх союзників з території України Червона армія, в складі якої знаходилися і українці, здійснила ряд наступальних операцій вже на території Європи. Серед них: Белградська (1944), Будапештська (1944-1945 роки), Вісло-Одерська (1945 рік), Віденська (1945 рік), Берлінська (1945 рік), Празька (1945 рік).

Однією із завершальних стратегічних операцій на європейському континенті стала Берлінська операція радянських військ, коли останні захопили столицю Німеччини. Ця операція тривала 23 дні - з 16 квітня по 8 травня 1945 року, протягом яких радянські війська встигли просунутися на захід на відстань від 100 до 220 км. Зокрема, для штурму Берліна радянське керівництво направило війська 1-го, 2-го Білоруських і 1-го Українського фронтів. У ніч на 1 травня 1945 лейтенант Олексій Берест разом з Мелітоном Кантарія і Михайлом Єгоровим встановили прапор Перемоги над Рейхстагом.

Акт про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини був підписаний у Реймсі о 2:41 7 травня 1945 року. Однак на вимогу представника СРСР генерала Івана Суслопарова США і Великобританія погодилися відкласти публічне оголошення капітуляції, щоб Радянський Союз зміг підготувати іншу церемонію в Берліні.

8 травня 1945 року в 22:43 за центральноєвропейським часом або 9 травня в 00:43 за московським в берлінському передмісті був підписаний другий Акт про капітуляцію Німеччини.

Незважаючи двічі підписаний акт, на фронті все ще тривали бої. Так, останні групи німецьких військ в Австрії було ліквідовано тільки 19 травня.

Під час Другої світової війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також перший і останній раз використано атомну зброю. В армії ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдатів. Загальні втрати військових і цивільного населення становлять від 50 до 85 млн осіб.

Вихідці з України зробили значний внесок в перемогу над нацизмом. На стороні Об'єднаних Націй вони воювали в складі армій Великобританії і Канади - 45 тисяч осіб, Польщі - 120 тисяч, СРСР - близько 6 мільйонів, США - 80 тисяч і Франції - 6 тисяч, а також в самій Україні в рядах УПА перебували до 100 тисяч людей.

За результатами війни було створено ООН і сформована сучасна система міжнародних відносин.

ВТРАТИ УКРАЇНИ У ВІЙНІ

Друга світова війна принесла надзвичайні втрати серед українців і громадян України інших національностей протягом 1939-1945 років. Демографічні втрати оцінюють в 8-10 мільйонів чоловік.

Нацистський окупаційний режим в Україні був одним з найжорсткіших у світі. Так, нацисти знищили 1,5 млн українських євреїв і 20 тис. ромів.

За підрахунками вчених, Центральна, Південна і Східна Україна втратила 30% населення, Галичина - 22%, Волинь і Полісся - 12%. Для поповнення демографічних втрат знадобилося близько 25 років.

Друга світова війна повністю змінила етнічне обличчя українського суспільства. З України практично зникли такі національні меншини як німці, кримські татари, українські євреї.

Демографічні зміни сталися внаслідок взаємодії багатьох факторів: мобілізації значної частини чоловічого населення і їх масової загибелі; депортацій 1939-1941 і 1943-1945 рр.; загибелі мирного населення на території військових дій; евакуації в тилові регіони СРСР на початку війни; масового знищення нацистами та їхніми союзниками значної кількості військовополонених і цивільного населення; депортацій працездатного населення на примусові роботи до Німеччини; високої смертності під час окупації від голоду і хвороб тощо.

За твердженнями вчених, було зруйновано близько 700 українських міст і 28 тис. сіл, спалено близько 320 тис. господарств.

Україна в результаті Другої світової війни зазнала матеріальні втрати в розмірі більше 45% від збитку всього СРСР.

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, або День перемоги - державне свято і вихідний день в Україні, який офіційно відзначають 9 травня, починаючи з 2016-го року. Воно прийшло на зміну радянському свята День Перемоги, який відзначали в СРСР, а потім в Україні до 2015 року включно.

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні був встановлений як державне свято в результаті прийняття 9 квітня 2015 року Верховною Радою проекту закону "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 - 1945 років".

Це сталося в рамках голосування за пакет законів про декомунізацію. Таким чином, було скасовано закон "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років". Внаслідок змін у законодавстві 9 травня було заборонено використання радянської символіки та терміну "Велика Вітчизняна війна".

Внаслідок декомунізації в Україні в цілому була заборонена пропаганда, в тому числі і публічне використання, комуністичної і нацистської символіки.

Офіційним символом святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, як і Дня пам'яті і примирення, є квітка червоного маку. Це загальноприйнятий міжнародний символ жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів.

Червоний мак як символ пам'яті жертв війни вперше був використаний в Україні на заходах, приурочених до річниці закінчення Другої світової війни в 2014 році.

З 2015 року гаслом Дня пам'яті і примирення і Дня перемоги стало "Пам'ятаємо. Перемагаємо".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...