• Головна
  • "Звягель не від дзвону": Несподівану теорію походження назви висловив місцевий дослідник
16:24, 29 вересня 2020 р.

"Звягель не від дзвону": Несподівану теорію походження назви висловив місцевий дослідник

Фортеця Звягель

Фортеця Звягель

Останні наші репортажі на сайті 04141.com.ua пов'язані з виявленням давньоруського городища на території селища Городниця Новоград-Волинського району, привернули увагу місцевого дослідника історичної спадщини нашого краю Олександра Андрійовича Янчука. Який поряд з лікарською практикою займався дослідженням питання походження мови. І навіть видав наукове-популярне видання "Походження мови (Яким чином пращури людей назвали все суще ім'ям свого першого божества  Дерева", яке було видане у 2019 році російською мовою. Олександр Андрійович вирішив подарувати нам один примірник своєї книжки, у якій на прикладі історичної назви Новограда-Волинського - "Звягель", намагався розтлумачити значення назви міста. Його версія також має право на життя, поряд з загальноприйнятими.

Нагадаємо, що такі легенди пов’язані із назвою «Звягель»:

а) Через повноводну річку Случ натягався канат із підвішеними на ньому дзвонами. Уночі судна, які пропливали, чіплялися за канат, і дзвони попереджали їх про небезпеку (підводні скелі). Оскільки судна плавали рікою часто, то дзвін лунав постійно. Від слів «дзвонити», «дзвін», «звягати» місто отримало назву Звягель.
б) Земля, на якій розташовувалося місто, була багата покладами залізняка. З давніх-давен виникло тут поселення, в якому головним заняттям чоловіків була ковальська справа. Річка біля міста робила крутий закрут, і люди, які пропливали на судах, здалеку чули, як «зв’язали» молоти по кувалдах. Тому і дали назву місту Звягель, Возвягель.
в) На березі Случі жив коваль, імя якого було Звягель. Він був відомий своєю майстерністю, і з його кузні весь час лунав передзвін молота. Місто названо іменем коваля.
г) Звягель — «звя» — свято, святий, святилище, «гель» — сонце.

 Далі уривок тексту з видання "Походження мови (Яким чином пращури людей назвали все суще ім'ям свого першого божества  Дерева".

Ось візьмемо, наприклад, не чужий авторам літописний історичний топонім Звягель або Возвягель - сучасне місто Новоград-Волинський в Україні. Мабуть, свого часу, «близька серцю» і «доступна розумінню» виявилася міфологічна версія, згідно з якою, «брязкав», мовляв, колись, в давнину, дзвін над цим стародавнім градом над рікою Случ. Звідси - і назва городища Звягель. І в герб міста цей міф помістили, і навіть пам'ятник в камені і металі міфічному дзвону в місті спорудили. І заспокоїлися. І всім добре, оскільки - всім зрозуміло. І є, так би мовити, розуміння більшості. Що, однак, зовсім не означає, що в давні часи все саме так і було насправді. Згадайте наші шкільні підручники. Свого часу слова одного  розуміння більшості людей. І автора твердження співвітчизники спалили живцем якраз за ці незвичні їх розуміння слова. На жаль, подібна картина з історичними назвами міст не є винятком. Навпаки, це - повсюдне і типове для всього сучасного нам світу явище. Ось, наприклад, назва однієї зі світових столиць - Париж. Гадаєте, французи, зі своїми відомими в світі науковими школами і всесвітньовідомої французької Академією Наук та іншими досягненнями західноєвропейської наукової думки, - вже вони-то, напевно повинні знати, що ховається в первісному значенні назви їх столиці ?! Помиляєтеся! Цей «горішок» і французької Академії Наук виявився не по зубам: «Існує кілька версій походження топоніма «Париж». Згідно "галльської" версії, назва "Париж" походить від латинського Civitas Parisiorium - "місто паризіїв" (представники кельтського племені). "Римська" ж версія, яку не без підстав вважають занадто надуманою, відносить назву міста до імені міфу про троянської війні - Паріса, сина троянського царя Пріама».

Версії, версії, версії... Повсюдно, часто-густо одні версії. Ні, звичайно, як це часто в таких випадках буває, знайшлися і критики такої дитячої «дзвонової» версії походження початкового значення історичного топоніма - городища Звягель (Возвягель). Вони побачили у другій частині назви цього історичного етноніма слово «гель» і, вхопившись за нього, як за «небачену знахідку», оприлюднили «місту і світу» свою версію, яка говорить, що оскільки люди, колись жили в цьому селищі, були язичниками-солнцепоклонниками, то і селище своє назвали на честь свого бога Сонця - Геліоса. А найбільш «вагомим аргументом» на користь такої версії у її авторів з'явилися не менш «вагомі» для науки їх власні слова: «... автори твердо переконані, що все саме так і було». Безперечно, мати в своєму розпорядженні будь-що «тверде» під рукою - справа зовсім не зайва. Однак, погодьтеся, це вже більше підходить для інших випадків в житті ... Назвати місто іменем свого бога, - крок логічний, годі й казати. «Підступ» ховається в «деталях». Тобто питання полягає в тому, а чи був бог-Сонце (Геліос) найпершим богом людського роду «гель»? Тут необхідно присісти на диван і гарненько про все подумати? Згадати, наприклад, чому нас свого часу наші шкільні вчителі вчили? Поцікавитися, приміром, чого там археологи «накопали»? А ще - чого там різні вчені-лінгвісти понаписували на цей рахунок у своїх товстих мовознавчих книжках? Ну, хоча б це, так би мовити, взяти до відома. Тоді виявиться, що всі археологи в один голос стверджують: люди на землях навколо городища Звягеля жили ще в кам'яному столітті. А тоді - про який метал і про який дзвін  може йти мова? Про метал і про залізо, зокрема, в ті часи ще ніхто нічого і не чув - адже вік-то на дворі був кам'яний! А ще вчителі в школі нас свого часу вчили, що в історії людства був такий період, коли залізо цінувалося дорожче золота. Наприклад, в ще не настільки віддалені історичні часи Київської Русі залізний меч був неймовірно дорогим виробом, і дозволити його собі міг хіба що князь. А тут раптом цілий дзвін! Та й повсюдно «дзвеніти» в наших землях почали тільки з приходом християнства. Іншими словами: годі й казати, зрозуміло, що «дзвеніли» і «дзвякали» в минулі часи не раз і не два, проте набагато, і набагато пізніше в часі, а Звягель-то вже існував набагато і набагато раніше того «дзвону»!

Адже ми з вами, шановні читачі, говоримо про назву території (топонім), а це означає, що, за великим рахунком, говоримо ми, в першу чергу, про мову. А ще це означає, що історичний топонім, з найбільшою ймовірністю, є похідним від історичного етноніма. Тобто назва міста Звягель походить від назви однойменного роду-племені Звягель, який колись осів на цій древній землі. І ось що з цього приводу повідомляють нам вчені - авторитетні фахівці в галузі мовознавства - щодо етимології слова «Гель / Хель»: «На іранської грунті санскритскому кула, скіфському кола і хінді куль відповідають Хіль / Хель -" насіння "," рід ", "підрозділ племені", "клан", "плем'я", які також входять у племінні (ходахейлі, сулейманхейлі, джаніхейлі) і географічні назви, особливо на Памірі, в афганському Бадахшані (Маргхель, Теджкель, Мондрель, Вуруель, Кхамбель) і Східному Гіндукуш (Башгель, Мамгель, Рамгель, Прунгель, Катігель) і т.п., де мають значення "село", "селище". (Грюнберг, 168; ЯВГ, Передмова)», (С.Наливайко). З огляду на вищесказане, стає більш ніж очевидним, що тут явно щось не те...  Не «дзвякає» і не «світить», як не крути! Ні дзвін, ні сонце тут виразно, «ні до чого»! Або, може бути, все-таки - «при чому»? ...

Друга частина назви Звягель, відповідно до твердження вчених-лінгвістів, нам ясно вказує на те, що «-гель» - це або людський «рід», або «селище» людей, або те й інше одночасно. Так би мовити, «два в одному». А може бути, і - «три в одному»? Спробуємо у всьому цьому, надзвичайно заплутаному лінгвістичному вузлі, розібратися. А за одне - і не тільки в цьому... Також з'ясуємо, що означає перша частина назви: «звя (г) -" або "Підніми (г) -».  Правильніше було б сказати, що ці частини слова значили під час їх виникнення для тих давніх людей, які їх нам залишили «у спадок» в нашій мові? І ми з вами, шановні читачі, обов'язково це зробимо, але трохи пізніше.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Юрій
30 вересня 2020 р., 16:15
Дуже цікава тема. Є потреба у корисній полеміці. І кінцевою точкою такоІ прлеміки має стати повернення історичноІ назви нашому древньому Звягелю. З обов'язковою зміною герба і прапора. НовоградвольІнск - є імперська назва. Саме це пояснює наявність на "гербі" НовоградвольІнска частини російського герба (!?) "Какаяразніца"?
Оголошення
live comments feed...